Czy jesteś idealnym pracownikiem IT?

Zmiany w sektorze IT następują bardzo szybko. Może to brzmieć jak slogan, ale nie dla tych, którzy planują pracować w tej branży. Częste zmiany powodują, że nie łatwo jest spełnić wymogi pracodawców.

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jakie cechy powinien mieć idealny pracownik IT? Znajomość technologii jest niezbędna, ale przede wszystkim liczy się otwartość umysłu i umiejętność pracy w grupie. Czasy, kiedy deweloper wykonywał swoją pracę sam w domu, bez kontaktu z resztą zespołu, minęły bezpowrotnie. Obecnie pracuje się w zespołach, zwłaszcza zespoły DevOps są typowe dla IT, więc umiejętności komunikacyjne są bardzo pożądane.

Pracodawcy cenią sobie osoby zaangażowane w pracę. Mówi się, że w branży IT nie ma rzeczy niemożliwych, wszystko jest kwestią czasu i pieniędzy... i zaangażowania. Idealny pracownik powinien brać odpowiedzialność za swoją pracę. Oznacza to, że gdy pojawi się projekt do wykonania, to zostanie on przeprowadzony od początku do końca, w określonym czasie. A jeśli pojawią się jakieś przeszkody, to powinny one być zgłaszane z wyprzedzeniem. I znowu, odpowiednia komunikacja może tutaj bardzo pomóc.

ZNAJDŹ SWÓJ ŚWIAT

IT podzielone jest na dwa światy. Jeden z nich to obszar opierający się na technologiach Java i Linux, a drugi to .Net i Microsoft. Bycie ekspertem w obydwu tych światach nie jest możliwe, trzeba więc wybrać jeden z nich. Ale najważniejsze jest to, aby być otwartym oraz mieć zdolność do szybkiego uczenia się i adaptacji. Dodatkowo, rozpowszechnienie kontenerów Docker oraz technologii mikroserwisów spowodowało prawdziwą rewolucję w świecie technologii, w wyniku czego, to jakiego systemu operacyjnego używamy, ma coraz mniejsze znaczenie.

Obecnie istnieją duże firmy dostarczające usługi w chmurze, takie jak Google, Amazon Web Services czy Microsoft, więc pracodawcy nie potrzebują już ludzi, którzy będą jedynie instalować systemy operacyjne. Trzeba wiedzieć znacznie więcej na temat administracji systemami. Równie ważna jest solidna wiedza programistyczna. Umiejętność napisania kodu, funkcji lub skryptu, a także automatyzacji swojej pracy – to są podstawy w tej branży.

Prawie każdego dnia pojawiają się informacje o kolejnej aktualizacji lub wprowadzeniu zupełnie nowych narzędzi. Jak nadążyć za najnowocześniejszymi technologiami? Rzeczywiście, może to wydawać się bardzo trudne, ale jest na to sposób. Znajdź sobie jeden obszar, w którym chcesz się rozwijać. A następnie stań się ekspertem w tej dziedzinie. Jeśli jesteś programistą, musisz śledzić nowe tzw. frameworki, najnowsze rozwiązania lub biblioteki. To samo dotyczy administratorów IT, czy specjalistów od bezpieczeństwa – każdy z nich musi być na bieżąco z nowościami w swoim obszarze. Mówiąc w skrócie, należy znaleźć swoje miejsce w świecie IT. Idealna sytuacja jest wtedy, gdy twoje hobby łączy się z tym, co robisz zawodowo. Wówczas nawet nie czujesz, że jesteś w pracy.

WYZWANIA I MOŻLIWOŚCI

Świadomość, że codziennie można nauczyć się czegoś nowego sprawia, że ta praca naprawdę jest fascynująca. Każdy dzień jest inny. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, musisz stawić czoła nowym wyzwaniom i możliwościom. W IT nie ma nudy.

Ze względu na globalizację, wiele projektów informatycznych ma charakter międzynarodowy i wielokulturowy. To jest kolejny ciekawy aspekt tej branży. Projekty te są zwykle trudniejsze, ale warto im się poświęcić. Różnice kulturowe zmuszają do bycia bardziej empatycznym i cierpliwym. Natomiast tym, co można zyskać poprzez udział w międzynarodowym projekcie, jest poszerzenie horyzontów oraz poznanie nowych rozwiązań.

ROZWÓJ KLUCZEM DO SUKCESU

Przesłanie dla osoby, która wchodzi w świat technologii informatycznych jest proste – IT to bez wątpienia bardzo dobra inwestycja, która przyniesie zyski w najbliższych latach. Niemniej, wybór tej drogi wymaga ciągłego uczenia się i rozwoju. Nawet jeśli twoja praca jest w tym momencie monotonna, warto jest podjąć wysiłek i poświęcić swój osobisty czas na naukę. W przeciwnym razie wypadniesz z rynku. Rozwój jest najlepszym sposobem, aby zwiększyć swoje szanse na sukces.

Dołącz do zespołu profesjonalistów, którzy pracują w ING Services Polska i razem z nami realizuj projekty z zakresu IT.

Sprawdź na https://www.ingservicespolska.pl/pl/4,oferty-pracy.html