Czy jechać do Memphis?

Na postawione w tytule pytanie dużo łatwiej odpowiedzieć twierdząco fanom Elvisa Presleya, którzy od 20 lat obchodzą w tym mieście rocznicę jego śmierci, niż administratorom systemów komputerowych, którzy testują wersję beta nowego Windows, znanego też jako Memphis.

Na postawione w tytule pytanie dużo łatwiej odpowiedzieć twierdząco fanom Elvisa Presleya, którzy od 20 lat obchodzą w tym mieście rocznicę jego śmierci, niż administratorom systemów komputerowych, którzy testują wersję beta nowego Windows, znanego też jako Memphis.

Ponad dwa lata temu Microsoft z wielka pompą wprowadził na rynek system operacyjny Windows 95. Wiele się po nim spodziewano, a Microsoft podgrzewał atmosferę, obiecując interfejs użytkownika rywalizujący z Macintoshem, pełną zgodność z technologią plug-and-play, stabilność środowiska 32-bitowego oraz nową jakość wielozadaniowości. Mimo to, do dzisiaj wielu użytkowników korporacyjnych nadal woli używać starego Windows 3.x, a modernizację ograniczyć do uzupełnienia komputerów w dodatkową pamięć RAM.

W czerwcu br. Microsoft udostępnił pierwszą, publiczną wersję beta następcy Windows 95 – systemu Windows 98 (Memphis). Po pierwszych testach, wszystko wskazuje na to, że znowu użytkownicy będą mieli poważny problem - czy uaktualnianie posiadanego systemu do Windows 98 jest warte ceny, jaką przyjdzie za niego zapłacić?

Po co płacić?

Zdecydowana większość technologii znajdujących się w Windows 98 dostępnych jest już bezpłatnie dla Windows 95. Najważniejszą modyfikacją ma być nowy interfejs użytkownika, umożliwiający łatwy dostęp bezpośrednio z poziomu Pulpitu systemu do zasobów Internetu, oraz zintegrowana przeglądarka !WWW. Dokładnie taki sam efekt uzyskają użytkownicy Windows 95 po zainstalowaniu Internet Explorera 4.0, którego amerykańska wersja dostępna będzie 30 września br. W pakiecie Explorer zawarte też będzie oprogramowanie pocztowe Outlook Express oraz konferencyjne NetMeeting, które będzie zawarte w Windows 98.

Memphis będzie oferować użytkownikom nowy system plików FAT32, który usprawni np. dostęp do dysków większych niż 2 GB. Technologia ta dostępna jest już jednak w specjalnej wersji Windows 95 OSR2, dostarczanej wraz z nowymi komputerami. W niej także znajduje się wiele dodatków dostępnych dotąd w pakiecie Microsoft Plus!, za który Microsoft pobierał dotąd oddzielną opłatę, a które znajdą się w Windows 98.

Podobnie jest z bibliotekami DirectX 5.0, które trafią do nowego systemu, a już teraz użytkownicy Windows 95 ściągnąć je mogą za darmo z Internetu.

Nowością Windows 98 nie są także obsługa protokołu PPTP (również dostępna w Internecie w postaci „łaty” Virtual Private Networking Client dla systemu Windows 95) ani ISDN, ani zaawansowanych funkcji agregacji połączeń modemowych.

Windows 98 ma być wyposażony w komponenty technologii Zero Administration, umożliwiające administratorom sieci komputerowych prostsze zarządzanie systemem operacyjnym i pracującymi pod jego kontrolą aplikacjami. Niemniej jednak, taki sam zestaw komponentów (Zero Administration Kit) dostępny jest już (póki co w wersji beta) zarówno dla Windows 95, jak i Windows NT Workstation 4.0.

Istotnym usprawnieniem, niedostępnym dotychczas w Windows 95, jest możliwość automatycznego ściągania przez Windows 98 wszystkich poprawek do systemu bezpośrednio z serwera internetowego Microsoftu.

Problem Polaka

Niektóre nowe funkcje Windows zupełnie nie są dostosowane do potrzeb polskich użytkowników. "Wodotryski", takie jak obsługa telewizji z przekazywanym programem w formacie HTML z poziomu systemu operacyjnego, jeszcze długo nie przydadzą się użytkownikom nad Wisłą. Podobnie jest z technologią odbioru wideo przez Internet.

Oczywiście w Windows 98 znajdą się też rozwiązania, które mogą okazać się przydatne, aczkolwiek dla zwykłego użytkownika biurowego PC wydają się one po prostu zbędne. Tak jest np. z możliwością obsługi do ośmiu monitorów podłączonych do jednego komputera, czy też jeszcze bardziej zaawansowanymi funkcjami zarządzania energią ACPI (Advanced Configuration and Power Interface).


TOP 200