Czy "jabłuszka" są na pewno bezpieczne?

Rik Ferguson mówi: "Nie ulega wątpliwości, że każdą z dzisiejszych przeglądarek można uczynić bezpieczniejszą niż przy domyślnej instalacji. W sprawach bezpieczeństwa lub wygody zawsze idzie się na pewne ustępstwa w jednym z kierunków" - dodaje.

Czy Apple jest celem ataków?

Obecnie głównym celem ataków są komputery z Windows, gdyż jest to najpopularniejszy system operacyjny na świecie, zatem baza potencjalnych ofiar jest szeroka. Na drugim miejscu znajdą się urządzenia mobilne, takie jak iPhone/iPad czy Android. Malware dla tych platform staje się coraz powszechniejsze w miarę wzrostu atrakcyjności dla przestępców. Obecnie używamy coraz więcej urządzeń mobilnych, przechowujemy na nich wrażliwe informacje, przeprowadzamy za ich pomocą transakcje finansowe. Najważniejszym celem wśród urządzeń mobilnych najprawdopodobniej będzie system Android. Dopiero na trzecim miejscu znajdą się iPhone'y/iPady oraz komputery z systemem MacOS X. Ekosystem desktopowy MacOS X jest równie otwarty na aplikacje jak Windows, ale w przypadku smartfonów jest inaczej.

Rik Ferguson uważa, że "ważniejszy od samych luk jest sposób, w jaki firma sobie z nimi radzi i jak szybko to robi. Należy też uwzględnić środki stosowane, by utrudnić wprowadzanie złośliwego oprogramowania do całego ekosystemu".

Czy użytkownika komputera Mac łatwiej oszukać?

Przy atakach socjotechnicznych problemem jest człowiek, a nie system, zatem użytkownicy komputerów MacOS X są narażeni tak samo, jak ci, którzy pracują na pecetach z Windows. W obu przypadkach użytkownicy nabierają się na strony phishingowe, instalują fałszywe "kodeki", by obejrzeć nieistniejące wideo, podają osobiste informacje w dziwnych ankietach online.

Rik Ferguson uważa, że "Jednym z argumentów podnoszonych przy dyskusji jest lepsza świadomość użytkowników Windows. Mimo wszystko, przy ocenie umiejętności obsługi komputera należy być ostrożnym, by nie oceniać zwykłego użytkownika lub pracownika biurowego na podstawie wiedzy zawodowych informatyków, którymi jesteśmy" - konkluduje.

Czy Mac nadaje się do firmy?

MacOS X jest wykorzystywany w wielu firmach, ale nadal nie ma dla tej platformy rozwiązań ochrony informacji, takich jak ochrona przed wyciekiem (DLP) czy klasyfikacja informacji na stacjach roboczych. Jeśli przedsiębiorstwo ma politykę bezpieczeństwa, która zakłada ochronę informacji za pomocą DLP, wykorzystywanie komputerów Apple stoi pod znakiem zapytania. Uruchamianie firmowych aplikacji za pomocą VMware Fusion nie rozwiązuje problemu, gdyż na pewno część danych będzie się znajdować w systemie MacOS X, a nie tylko w obrębie chronionego obszaru w Windows.


TOP 200