Czy informatyka wyjdzie z LASU?

Dla informatyków z DGLP projekt Internetu w LP nie ogranicza się wyłącznie do udostępniania zasobów światowej sieci i uruchomienia serwera !WWW. Dopiero po zdefiniowaniu obiegu dokumentów, wdrożeniu podpisu elektronicznego (wersja korporacyjna dla wszystkich użytkowników i zewnętrzna - dla wybranych, upoważnionych do reprezentowania LP z wykorzystaniem klucza publicznego), ustaleniu praw dostępu do systemu i danych, a także umożliwieniu automatycznego zasilania danymi, będzie można mówić o pełnym przygotowaniu projektu. Należy jednak traktować Internet jako element ogólnej strategii informatyzacji LP.

Jak za pomocą informatyki zdobywać informacje

Jerzy Zieliński działania długoterminowe swojego wydziału prezentuje za pomocą diagramu Rauchera. Dotychczas SILP uporządkował gromadzenie danych zarówno w formie baz danych, jak i na mapach numerycznych w systemach informacji geograficznej. Działa też system pomocy obsługi systemu w postaci hipertekstu. Brakuje natomiast twórczego wykorzystania tych danych do celów zarządzania na różnych szczeblach. Po pierwsze, nie opracowano jeszcze na podstawie danych z SILP modeli symulacyjnych. Po drugie, kierownictwo LP nie ma możliwości szybkiego wizualizowania danych, na czym coraz bardziej zależy Januszowi Dawidziukowi. Po trzecie, nie doczekała się ujednolicenia w skali LP wiedza ekspercka, np. o metodach walki z brudnicą mniszką czy innymi szkodnikami. Wreszcie czas przekazywania skumulowanych danych finansowych z poszczególnych nadleśnictw do centrali trwa zbyt długo. "Nie muszę wiedzieć, kto kupił drewno w leśnictwie Kozia Wólka. Ale chciałbym wiedzieć, jakie są przepływy finansowe w poszczególnych regionalnych dyrekcjach lub gdzie powstają koszty" - mówi Janusz Dawidziuk. - "Toteż priorytetowo traktuję sprawę budowy spójnego systemu informacyjnego".

Czy w ślad za nim pójdzie spłaszczenie struktury organizacyjnej Lasów Państwowych? SILP zmniejszył zatrudnienie w Lasach o statystyczne 2,5 osoby w przeliczeniu na nadleśnictwo. Od strony informatycznej LP są gotowe obyć się bez szczebla pośredniego, czyli dyrekcji regionalnych. To kolejnych kilka tysięcy osób. "Ale nadmierna centralizacja nie jest wskazana" - zastrzega Janusz Dawidziuk. Tyle że prawnie główną jednostką LP są nadleśnictwa. Może więc podjąć wyzwanie i zlikwidować dyrekcje regionalne? "To nie takie łatwe. Jesteśmy pracodawcą, który musi się liczyć z nastrojami społecznymi. Przy takim poziomie bezrobocia lepiej wymuszać redukcję zatrudnienia drogą nacisku ekonomicznego, pilnowania, czy nie są przekraczane wskaźniki kosztów, patrzeć na wyniki finansowe i od tego uzależniać zatrudnienie" - wyjaśnia. Kiedy więc przyjdzie kolej na informatyków?

SILP sp. z o.o.

Jerzy Zieliński uważa, że outsourcing informatyków nie przyniesie spodziewanych oszczędności. Poza tym powołanie oddzielnej spółki, o której myśli Janusz Dawidziuk, wcale nie oznacza, że prowadziłaby ona prace nad systemem informacyjnym LP. Za każdym razem trzeba byłoby prosić prezesa Urzędu Zamówień Publicznych o udzielenie tej "leśnej firmie informatycznej" zamówienia z wolnej ręki. Chyba że umowa outsourcingowa mówiłaby o tym, iż firma zewnętrzna przejmuje wszystkie kompetencje działu informatyki, jej plan działania jest co roku uzgadniany z kierownictwem LP i nie ma potrzeby utrzymywać informatyków na etacie LP. "Czy w takim razie informatyka wyjdzie z lasu?" - kwituje Jerzy Zieliński.

#Jerzy Zieliński#
Czy informatyka wyjdzie z LASU?

Jerzy Zieliński

Jerzy Zieliński jest jednym z tych licznych menedżerów informatyki, którzy nie mają studiów kierunkowych. Zaczynał jako podleśniczy w leśnictwie Błotno (Nadleśnictwo Dobrzany). Potem pracował kolejno w nadleśnictwie, dyrekcji regionalnej i generalnej. Tutaj, z przerwą na pracę w Generalnym Inspektoracie Kontroli Leśnej - w Inspekcji Lasów Państwowych zajmuje się Systemem Informatycznym Lasów Państwowych, która to instytucja została uhonorowana w 2000 r. przez naszą redakcję tytułem "Lider Informatyki 2000" w kategorii organizacji użyteczności publicznej. Jako osoba prywatna słynie z wyrobu wyśmienitych nalewek: pigwowcówki, malinówki czy orzechówki.
</td></tr></table>


TOP 200