Czy firmy polubią Windows 8.1

Analitycy przewidują, że firmy, dotąd ostrożne wobec Windows 8, mogą zdecydować się na migracje do nowego systemu. Gdy pojawi się zapowiadana wersja 8.1, Microsoft umożliwi powrót do sprawdzonych rozwiązań.

Microsoft na razie nie zdołał przekonać użytkowników biznesowych do systemu Windows 8. Interfejsowa rewolucja nie przypadła korporacjom do gustu i większość wolała pozostać przy sprawdzonym Windows 7. Ale zdaniem analityków, koncern może mieć jeszcze jedną szansę na podbicie świata biznesu dzięki aktualizacji 8.1, która, zgodnie z zapowiedzą, ma usuwać najważniejsze z punktu widzenia przedsiębiorstw wady "ósemki".

Aktualizacja do niedawna znana była pod roboczą nazwą Windows Blue. Teraz wiadomo, że będzie się ona oficjalnie nazywać Windows 8.1. Microsoft zamierza udostępnić jej wydanie testowe pod koniec czerwca w trakcie konferencji developerskiej BUILD, zaś finalnej wersji powinniśmy spodziewać się mniej więcej w rok po oficjalnej premierze Windows 8, czyli w październiku 2013 r. Co ważne, aktualizacja będzie darmowa dla użytkowników Win 8.

Windows 8.1 ma wprowadzać do systemu sporo zmian istotnych z punktu widzenia użytkownika, w tym dwie, które powinny szczególnie zainteresować użytkowników biznesowych. "Microsoft zamierza przywrócić przycisk Start oraz wprowadzić możliwość uruchomienia systemu bezpośrednio do standardowego pulpitu. Te dwie nowości w połączeniu z doszlifowaniem interfejsu powinny przekonać użytkowników biznesowych, którzy do tej pory nieufnie patrzyli na nowy OS" - wyjaśnia Patrick Moorhead, główny analityk firmy Moor Insights & Strategy.

Zdaniem Moorheada, koncern z Redmond usunie w ten sposób dwie najważniejsze przeszkody i zastrzeżenia wysuwane przez korporacje pod adresem nowego systemu. "Podstawowy problem firm z nowym systemem polegał na tym, że do przeprowadzenia w organizacji migracji do Windows 8 niezbędne wydawało się szkolenie pracowników. Wraz z premierą wydania 8.1 ten problem prawdopodobnie zniknie" - przewiduje analityk.

Faktem jest, że dzięki aktualizacji maszynę z Windows 8 będzie można skonfigurować tak, by bezpośrednio po uruchomieniu system działał i wyglądał jak doskonale znany użytkownikom Windows 7 (obecnie ta wersja jest zainstalowana na ok. 2/3 korporacyjnych komputerów na całym świecie). To rzeczywiście powinno zminimalizować ewentualny "szok migracyjny": użytkownicy zamiast dostosowanego do obsługi dotykiem interfejsu kafelkowego zobaczą tradycyjny pulpit.

Dodajmy, że choć Microsoft oficjalnie nie nazywa aktualizacji 8.1 Service Packiem, to de facto będzie ona spełniać taką rolę. Będzie czymś więcej niż tylko zbiorczym pakietem poprawek, bo wprowadzi do systemu nowe funkcje i rozwiąże najczęściej zgłaszane przez użytkowników problemy. Dla firm to istotne, praktyka pokazuje bowiem, że większość organizacji czeka z rozpoczęciem wdrażania nowych wersji Windows właśnie do momentu udostępnienia pierwszego Service Packa w nadziei, że w tym czasie rozwiązane zostaną wszystkie problemy "wieku dziecięcego" danego OS-u.

"Ta reguła wciąż obowiązuje w firmach. Dlatego sądzę, że pojawienie się Windows 8.1, rozwiązującego podstawowe problemy ‘ósemki’ i pełniącego rolę SP, stanie się dla wielu korporacji sygnałem, że mogą już rozpocząć komfortowe wdrażanie Windows 8" - uważa Moorhead. Jego zdaniem masowe testowanie aktualizacji rozpocznie się zaraz po udostępnieniu planowanej na czerwiec wersji Preview, zaś instalowanie Windows 8.1 na stacjach roboczych - na początku przyszłego roku.

Podobnego zdania jest Wes Miller z firmy Directions on Microsoft. On również sądzi, że dzięki aktualizacji do wersji 8.1 nowy Windows powinien wreszcie zdobywać popularność w firmach. "Nowości sprawią prawdopodobnie, że organizacje, które do tej pory się wahały, zaczną wreszcie migrować do Windows 8. Niewykluczone, że pojawienie się Windows 8.1 skłoni do migracji również te firmy, które jeszcze nie wdrożyły Windows 7. Być może zdecydują się one na przeskoczenie tego wydania i rozpoczęcie wdrażania od razu najnowszej wersji. Gdyby tak się stało, byłby to duży sukces Microsoftu" - tłumaczy Miller.

Warto jednak zaznaczyć, że nie wszyscy analitycy podzielają ten optymizm. Według Davida Johnsona z Forrester Research, problem Microsoftu z Windows 8 polega na tym, że zdaniem firmowych administratorów nowy system nie ma oczywistych przewag nad Windows 7, dlatego też mało kto decyduje się na ryzykowną i zbędną w tej sytuacji migrację.

Opracowanie: Daniel Cieślak

Na podstawie "Windows 8 earns a second chance in enterprise after changes", Gregg Keizer, Computerworld US

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200