Czy dominacja Intela w tym segmencie rynku układów CPU jest zagrożona?

W raporcie opracowanym przez firmę Jon Peddie Research we współpracy z Antikythera Intelligence and Research oraz witryną Wccftech można przeczytać, że tradycyjna dominacja Intela na rynku procesorów instalowanych w komputerach obsługujących gry komputerowe wydaje się być mocno zagrożona. Jak nietrudno się domyśleć, dzieje się tak sprawą najnowszych układów CPU produkowanych przez AMD.

Raport sporządzono w październiku zeszłego roku po uruchomieniu ankiety pytającej się graczy komputerowych odwiedzających witrynę Wccftech, jakiego obecnie używają sprzętu oraz jakie mają plany na przyszłość. Dla szeroko rozumianego biznesu jest to również ciekawy raport, gdyż procesory obsługujące gry komputerowe muszą dysponować bardzo dużą mocą obliczeniową i mogą z powodzeniem obsługiwać nawet bardzo wymagające aplikacje uruchamiane w firmach.

Raport zawierający 55 stron został opracowany z myślą o producentach OEM sprzętu komputerowego, dlatego nie został podany do publicznej wiadomości, jednak witryna Wccftech ujawniła niektóre zawarte w nim informacje. Okazuje się, że obecnie 41% graczy używa komputerów, które są wyposażone w procesory produkowane przez AMD. Oznacza to, że AMD goni Intela i jeśli wierzyć tej ankiecie, wręcz depcze mu piętach.

Zobacz również:

  • Samsung wyprzedził konkurencję - uruchomił produkcję chipów 3 nm
  • TSMC rozpocznie produkcję w 2 nm w 2025 roku
  • Apple M1 vs Apple M2 - jak wygląda różnica w wydajności?

Wypada więc w tym momencie zapytać się, czy po przeczytaniu tego raportu Intel powinien się martwić? Być może tak, chociaż należy zauważyć, że witrynę Wccftech odwiedzają zaawansowani technicznie gracze komputerowi, dlatego wyniki nie muszą być reprezentatywne dla całego tego rynku.

Z drugie jednak strony z raportu jasno wynika, że dystans między Intelem i AMD zmniejsza się i jeśli tendencja taka utrzyma się w tym roku, to Intel powinien być jeśli nie zmartwiony, to przynajmniej lekko zaniepokojony.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200