Czy czeka nas ofensywa technologii femtokomórki?

Idea zintegrowania technologii femtokomórki z urządzeniami domowymi (takimi jak odbiorniki telewizyjne) jest bliższa realizacji niż kiedykolwiek, po tym gdy do stowarzyszenia Femto Forum dołączyły ostatnio Sony, Toshiba i Qualcomm.

Przypomnijmy - stacje bazowe femtokomórki pełnią rolę lokalnych odbiorników sygnałów 3G, przechwytując i kierując np. zainicjowaną przez telefon komórkowy rozmowę do szerokopasmowego połączenia, które zapewnia użytkownikowi dostęp do Internetu.

Produkowane obecnie stacje bazowe femtokomórki wyglądają jak typowy bezprzewodowy router DSL. Fakt, iż do stowarzyszenia Femto Forum przystąpiły takie firmy, jak Sony i Toshiba może - w opinii analityków - świadczyć o tym, że technologia femtokomórki wkroczy wkrótce do domowych urządzeń elektronicznych powszechnego użytku. Jeśli tak się stanie, duże pole do popisu będą wtedy miały takie firmy, jak Qualcomm, gdyż producenci urządzeń elektronicznych będą poszukiwać tanich układów scalonych obsługujących tę technologię, a Qualcomm może je na pewno w krótkim czasie wprowadzić na rynek. Firma przewidziała chyba taki scenariusz, gdyż w 2008 r. zainwestowała w firmę ip.access (specjalizującą się w rozwiązaniach femtokomórki), a obecnie zdecydował się przystąpić do Femto Forum.

Technologia femtokomórki cieszy się sporym zainteresowaniem w Azji i Stanach Zjednoczonych. Europa pozostaje tu nieco z tyłu, ale można oczekiwać, że również i tutaj w drugiej połowie br. wiele firm telekomunikacyjnych poszerzy swoje oferty o nowe usługi bazujące na tej technologii.


TOP 200