Czy chmura odbiera pracę?

Coraz więcej firm zaczyna korzystać z usług w chmurze i outsourcingu IT, przez co zapotrzebowanie na niektórych pracowników IT może się zmniejszać. Czy to poważne zagrożenie, czy raczej nie ma się czego obawiać? A może wybrać trzecią opcję i dołączyć do baz outsourcingowych?

Nie powinno dziwić, że segment outsourcingu IT rozwija się w Polsce bardzo szybko, szczególnie jeśli chodzi o tzw. body leasing, czyli outsourcing personalny - okresowy najem specjalistów IT o różnym zakresie kompetencji. Body leasing pozwala firmom skupić się na podstawowej działalności, a inne ważne, ale nie najważniejsze zadania zlecać na zewnątrz. W perspektywie długookresowej pozwala to obniżyć koszty, a przedsiębiorstwa dysponujące rozbudowanymi systemami zarządzania pracownikami potrafią później podejmować się większych projektów bez poświęcania wielu tygodni na przygotowania - po prostu mają bazę współpracowników, do której mogą sięgnąć.

Według raportu za ubiegły rok, opracowanego przez Fundację Pro Progressio, rynek outsourcingu w Polsce po raz kolejny zanotował znaczący wzrost i powiększał się w tempie 18-20%. W tym roku outsourcing może rozwinąć się jeszcze bardziej, szczególnie jeśli chodzi o zapotrzebowanie na specjalistów IT. Powodem, jak nietrudno się domyślić, jest niedobór pracowników - według szacunków firm rekrutacyjnych w Polsce w ubiegłym roku brakowało 30-50 tys. specjalistów do pracy w IT.

Zobacz również:

 • Jak budować zaawansowane kompetencje cyfrowe wśród pracowników działów biznesowych
 • Ochrona punktów końcowych – pora na chmurę
 • Outsourcing to nie wróg

  Ze względu na rosnące zainteresowanie outsourcingiem pojawiają się głosy, że mniej wykwalifikowani specjaliści IT, którzy nie mają kompetencji menedżerskich lub doświadczenia na stanowisku ze słowem „senior” na początku nazwy, mogą mieć problemy ze znalezieniem dobrze płatnej pracy, ponieważ pracodawcom taniej wyjdzie korzystanie z usług zewnętrznych.

  Czy ludzie młodzi rzeczywiście powinni się obawiać, że nie znajdą pracy w IT? Eksperci uspokajają. „Branża IT cały czas dynamicznie się rozwija i zapotrzebowanie na specjalistów w tej dziedzinie wciąż jest bardzo duże”— mówi Krzysztof Ciuk, kierownik zespołu wsparcia sprzedaży w itWORKS, dostawcy usług outsourcingowych, który w obszarze IT i biznesu wspiera codzienną pracę ponad 40 tys. użytkowników w kilkunastu krajach. Jego zdaniem nie należy się obawiać, że outsourcing będzie wyraźnie zmniejszał zapotrzebowanie na pracowników.

  Co więcej, ludzie młodzi wykazujący się zaangażowaniem mają obecnie duże możliwości rozwoju także pracując w outsourcingu. „Młodzi specjaliści IT mają szanse rozwijać się w firmie, która żyje z informatyki, mają szeroki dostęp do szkoleń, konferencji, fachowych materiałów, wiedzy kolegów-ekspertów, najnowszych technologii, a także mają możliwość udziału w wielu różnorodnych projektach, o różnej skali i złożoności, realizowanych dla rożnych klientów”—wylicza przedstawiciel itWORKS. Ewa Żółciak, specjalista ds. kadr z tej samej firmy, dodaje jeszcze, że warto na początku kariery korzystać z programów stażowych oferowanych przez firmy IT oraz brać udział w warsztatach czy projektach organizowanych na uczelniach. „Dodatkowo warto odpowiadać na oferty pracy czy przesyłać CV bezpośrednio do firm, nawet kiedy te nie poszukują pracownika”— przekonuje.

  Czy rzeczywiście powinniśmy wysyłać CV, kiedy firma nawet nie informuje o prowadzeniu rekrutacji? „Tak, ponieważ przy tak dużym zapotrzebowaniu na specjalistów IT pracodawcy budują swoje bazy kandydatów z otrzymanych CV, z których w pierwszej kolejności korzystają przy pojawiającym się wakacie” — mówi Ewa Żółciak.Dla firmy to oszczędność czasu i pieniędzy na procesie rekrutacji, jeśli uda się zatrudnić pracownika bez uruchamiania całej kampanii rekrutacyjnej. A dobrowolnie przesłane CV jest dodatkowo informacją o szczególnym zainteresowaniu kandydata pracą w danej organizacji.

  Popularne specjalizacje

  „Kandydaci coraz chętniej dołączają do baz outsourcingowych, aby mieć bezpośredni dostęp do ciekawych projektów” mówi Monika Nazar, starszy specjalista ds. rekrutacji w zespole zarządzania personelem i HR w PKO Finat.

  „Usługi bazodanowe w chmurze stają się coraz bardziej popularne, w związku z tym pojawia się również coraz więcej zapytań o specjalistów do rozwoju, jak i utrzymywania webowych aplikacji w chmurze Amazon Web Services”— zauważa Monika Nazar, starszy specjalista ds. rekrutacji w zespole zarządzania personelem i HR w PKO Finat, firmie z wieloletnim doświadczeniem w outsourcingu personalnym, mającej w bazie ponad 10 tys. specjalistów IT o różnym profilu kompetencyjnym. Co więcej, jak podkreśla ekspertka, wiele młodych osób nawet zaraz po studiach myśli o podjęciu kontraktu w IT i rozważa pracę jako niezależny specjalista, współpracujący z bazami outsourcingowymi. „W branży IT większą wartością zaczyna być uczestnictwo w ciekawymprojekcie niż stabilność zatrudnienia czy umowa o pracę” - kwituje Nazar.

  Z zapytań, które kierowane są do PKO Finat, wynika że najwięcej pracy czeka programistów JAVA i .NET. „Pyta o nich aż 70% firm potencjalnie zainteresowanych outsourcingiem IT w modelu body leasing”— zauważa Monika Nazar. „Bardzo poszukiwane profile to również testerzy znający narzędzia HP QC iSelenium”— dodaje.


  TOP 200