Czy będzie nowy OS/2 Warp?

Rosnąca popularność Windows NT i powolny rozwój aplikacji dla systemu OS/2 Warp nasuwają pytanie, czy IBM będzie nadal rozwijać swój system operacyjny.

Rosnąca popularność Windows NT i powolny rozwój aplikacji dla systemu OS/2 Warp nasuwają pytanie, czy IBM będzie nadal rozwijać swój system operacyjny.

Wartość sprzedaży systemu operacyjnego IBM OS/2 Warp na świecie zwiększyła się w 1995 r. o 42%. Główni użytkownicy OS/2 to duże banki, firmy ubezpieczeniowe, międzynarodowe korporacje, agendy rządowe i uniwersytety. System operacyjny IBM od czterech lat regularnie zdobywa nagrodę czytelników amerykańskiego tygodnika Infoworld za techniczne walory produktu. Mimo to część niezależnych źródeł uważa, iż Merlin (popularna nazwa najnowszego OS/2 4.0) będzie ostatnim wcieleniem systemu operacyjnego IBM dla komputerów PC.

Aplikacji brak

Zdaniem obserwatorów rynku, wprowadzony ostatnio na rynek OS/2 Warp 4 nie uzyska większego udziału w rynku niż jego poprzednie wersje. Spowodowane jest to przede wszystkim wciąż małą liczbą aplikacji dla platformy IBM. Producent twierdzi, że ma obecnie ok. 150 aplikacji dla środowiska OS/2, a liczba dostępnego "z półki" oprogramowania dla tej platformy wzrasta od kilku lat rocznie o ok. 30%.

Wsparcie dla OS/2 ogłosił Lotus Development, który w ub.r. został przejęty przez IBM. W tym miesiącu, z dużym opóźnieniem, Lotus wprowadził do sprzedaży zestaw aplikacji biurowych SmartSuite 97 for OS/2. Produkt ma zastąpić Star Office IBM jako podstawowy zestaw oprogramowania dla Warpa. Czy jednak dostępność oprogramowania Lotusa jest w stanie wzbudzić zainteresowanie użytkowników systemem operacyjnym IBM? Część specjalistów twierdzi, że coraz częstsza migracja amerykańskich firm ze środowiska OS/2 do Windows NT Workstation czy Windows 95 jest związana z popularnością Microsoft Office 95.

Na pytanie dziennikarza Computeroworld Hongkong, czy Microsoft będzie kiedykolwiek produkował aplikacje dla OS/2, John Thompson, główny menedżer mdziału Personal Software Produtcs IBM, odpowiedział: "Obawiam się, że nie. Mamy 14 mln użytkowników OS/2, czyli więcej niż Apple. Tymczasem Microsoft tworzy aplikacje dla MacOS, a nie chce ich robić dla naszego systemu". Jego zdaniem, Microsoft obawiał się, że tworzenie aplikacji dla OS/2, zwiększy popularność systemu i tym samym odbierze część rynku IBM.

"Nasz system operacyjny jest znacznie lepszy od wszystkiego, czym dysponuje Microsoft. W tej sytuacji, gdy rynek coraz szybciej zmierza w kierunku otwartego, wieloplatformowego środowiska, zamierzamy nadal wspierać w OS/2 środowisko Win16/Win32s. Poza tym tak szybko, jak tylko będziemy w stanie, przejdziemy do świata Javy" - dodaje John Thompson. Prawdopodobnie menedżer IBM miał na myśli podpisaną przez tę firmę umowę o współpracy z Netscape Communications, która ma zaowocować powstaniem rodziny internetowych produktów. Jeden ze znanych analityków rynku David Moschella (przez pewien czas był wiceprezesem IDC), na łamach Computerworlda wskazywał, że ratunkiem dla obu wymienionych firm, konkurujących z Microsoftem, jest fuzja.

Warp na emeryturze?

David Barnes, z działu Personal Software Produtcs IBM, potwierdził, iż koncern nie planuje wprowadzania dalszych ulepszeń w jądrze systemu operacyjnego. Firma będzie natomiast kontynuować wzbogacanie systemu o nowe funkcje. Jednak, wg niezależnych źródeł, na które powołuje się amerykański Computerworld, zarząd IBM rzekomo miał skierować do niektórych inżynierów, z grupy rozwijającej OS/2 Warp, propozycję odejścia na wcześniejszą emeryturę bądź przejścia do innego działu. David Barnes twierdzi, że propozycje wcale nie dotyczą wyłącznie działu odpowiedzialnego za OS/2.

Według Shaku Atre, prezesa firmy konsultingowej Atre Group, IBM nie zdecyduje się na porzucenie OS/2, ponieważ produkt ten jest używany przez większość najważniejszych klientów koncernu - przedsiębiorstw z listy Fortune 100. John Thompson zdecydowanie zapowiedział nawet, że IBM nadal będzie rozwijać OS/2 i wspierać jego klientów w dużych korporacjach, niezależnie od poziomu zysków, jakie przynosi sprzedaż systemu.


TOP 200