Czy Unia Europejska obniży koszty licencji na UMTS?

Szefowie krajów piętnastki zamierzają sprawdzić, jaki wpływ będą miały wysokie koszty ponoszone na koncesje na UMTS na "konkurencyjność i zaawansowanie Europy w zakresie rozwiązań teleinformatycznych". Decyzję taką podjęto na zakończonym w Sztokholmie szczycie Unii.

Szefowie krajów piętnastki zamierzają sprawdzić, jaki wpływ będą miały wysokie koszty ponoszone na koncesje na UMTS na "konkurencyjność i zaawansowanie Europy w zakresie rozwiązań teleinformatycznych". Decyzję taką podjęto na zakończonym w Sztokholmie szczycie Unii. W imieniu UE zajmie się tym Komisja Europejska.

"Zamierzamy przygotować raport, w którym określimy, w jaki sposób zmniejszyć obciążenia finansowe, które europejscy operatorzy muszą ponieść w związku z budową sieci telefonii komórkowych trzeciej generacji" - mówią przedstawiciele Unii Europejskiej.

Zobacz również:

Jak dotąd koncesje na UMTS przyznano w 11 krajach UE, a usługi trzeciej generacji mają być wprowadzane w Europie w ciągu najbliższych miesięcy. Koszt licencji różnił się jednak w poszczególnych krajach. Najwięcej zapłacono za nie w Wielkiej Brytanii i Niemczech, odpowiednio 38,5 mld euro i 50,8 mld euro. Tymczasem we Francji za koncesje na UMTS zapłacono jedynie 9,8 mld euro, a do konkursu zgłosiły się tylko 2 firmy. "Takie różnice spowodują, że sieci komórkowe trzeciej generacji będą w poszczególnych krajach piętnastki powstawać w różnym tempie" - mówi Erkki Liikanen, komisarz ds. społeczeństwa informacyjnego UE.

Jednocześnie paneuropejska organizacja GrowthPlus apeluje do rządów europejskich, aby unieważnić ubiegłoroczne przetargi. "W chwili, gdy na firmy europejskie niekorzystny wpływ mają spadki na giełdach, wysokie koszty licencji na UMTS mogą jedynie pogłębić problemy finansowe operatorów w Europie. Wpłyną niekorzystnie nie tylko na ich rozwój, ale także wprowadzanie przez firmy telekomunikacyjne innowacyjnych technologii" - twierdzą przedstawiciele GrowthPlus. "Miliardy euro, które trzeba zapłacić za koncesje na telefonię komórkową trzeciej generacji, nie zostaną przeznaczone na tworzenie nowych technologii czy dodatkowych miejsc pracy. Zasilą po prostu kasę europejskich rządów" - dodają.

***

Szefowie krajów piętnastki polecili także Komisji Europejskiej, aby - we współpracy z ministrami UE - wparła prace nad stworzeniem i wprowadzeniem szóstej wersji protokołu IP (IPv6). Powodem jest fakt, że już wkrótce każde urządzenie bezprzewodowe będzie posiadało swój własny adres IP, a ich liczba w IPv4 może już wkrótce ulec wyczerpaniu.

Najszybciej jak to tylko będzie możliwe ma zostać także wprowadzona domena internetowa .eu.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200