Czy UMTS zastąpi GSM?

W pierwszej kolejności będą to usługi podstawowe 3G dla biznesu, do których należą: mobilna poczta m-mail, przekaz plików i krótkich wiadomości SMS czy MMS. Z tej klasy usług już korzystają automatyczne systemy pomiarowe oraz stacjonarne i mobilne systemy alarmowe. Oferta transmisji z szybkością 384 kb/s wzmacnia tendencje korzystania z mobilnej telepracy za pomocą notebooków, zwłaszcza w zakresie dostępu do Internetu i ekstranetów. Za ich pośrednictwem coraz ważniejsza staje się bogata w formie zindywidualizowana informacja na 16-calowych ekranach komputerów przenośnych, czego nie można powiedzieć o małych okienkach telefonów komórkowych, w których obrazy nie mają szczegółów.

Indywidualni konsumenci usług komórkowych nie wykazują jeszcze większego zainteresowania mobilnymi usługami obrazowymi 3G, chociaż generalnie są oni bez wątpienia entuzjastami komórek. Zdecydowana większość z nich nadal używa telefonów komórkowych jedynie do realizacji podstawowej usługi rozmów P2P (Person to Person) bądź przesyłania standardowych komunikatów SMS lub rozszerzanych o fotografie MMS.

Czy UMTS zastąpi GSM?

Aparat Z1010 to pierwszy produkt 3G firmy Sony Ericsson, wyposażono go m.in. w dwa wyświetlacze i dwie kamery

Według Strategy Analytics przekazy tekstowe za pośrednictwem SMS nadal będą dominować w najbliższych latach w aplikacjach mobilnych, generując średnio 26% dochodu w stosunku do wszystkich przesyłanych danych. Przewiduje się również, że transmitowane przez sieci komórkowe wideorozmowy prywatne będą operatorom przynosić w 2009 r. zaledwie 4% dochodu. Nie stanowią więc one dzisiaj znaczącej zachęty do wdrażania tych usług przez operatorów komórkowych 2G.

Stawiane do niedawna pytanie, czy w ogóle wprowadzać technologię UMTS, traci na znaczeniu i przyjmuje inną postać: jak najbardziej efektywnie uruchamiać te sieci w praktyce? Mimo że na komercyjne sukcesy trzeciej generacji operatorzy muszą jeszcze trochę czekać, już wiadomo że rozwijanie architektury UMTS/WCDMA daje operatorom sieci 2G możliwość zaoszczędzenia na kosztach inwestycyjnych. Zwłaszcza w centrach biznesowych dużych aglomeracji miejskich, w których i tak musieliby oni wkrótce rozszerzyć pojemność istniejących rozwiązań komórkowych 2G, aby rozładowywać narastający ruch. Wiele elementów sieci drugiej generacji można wykorzystywać przy budowie sieci nowej, więc bardziej ekonomicznym rozwiązaniem jest od razu rozwijać system UMTS - o kilkakrotnie większej przepływności i pojemności kanałów radiowych.

Multimedialne aplikacje

Na kongresie GSM zgodnie stwierdzono, że przyszłość należy do rozwijających się technologii mobilnych pochodnych od 2G jako: GPRS, EDGE oraz 3GSM (WCDMA w Europie). Bez wątpienia przyszłość usług telefonii komórkowej należy do aplikacji głosowych, multimedialnych i rozrywkowych - zapewniających oprócz łączności głosowej ściąganie przez Internet muzyki o wysokiej jakości, filmów i aplikacji rozrywkowych (gry interaktywne).

Czy UMTS zastąpi GSM?

Do przesyłania danych w UMTS można wykorzystać dostępną na polskim rynku kartę Lucent Merlin U530

Przewiduje się, że na świecie co najmniej 85% użytkowników telefonii komórkowej nowej generacji będzie korzystać z mobilnych usług multimedialnych, a zapotrzebowanie na ten rodzaj przekazu stale wzrasta. W ubiegłym roku sieci stacjonarne przesyłały jedynie 80% globalnego trafiku głosowego, pozostałe 20% transmitowały sieci mobilne i wskaźnik ten nadal zmienia się na korzyść rozwiązań bezprzewodowych.

Dla indywidualnych klientów są to aplikacje z dziedziny mobilnej rozrywki, obejmującej: wideotelefonię, transmisję obrazów, interaktywną pocztę, dostęp do stron WWW, nawigację i lokalizację wraz z interaktywnymi mapami oraz wszelkie gry prowadzone w czasie rzeczywistym. Początek zainteresowania tymi usługami dały przekazy MMS (fotografie, pocztówki, zdjęcia), mimo że daleko im do popularności, jaką osiągnęły proste wiadomości tekstowe SMS, przesyłane w liczbie ponad 24 mld komunikatów miesięcznie. Obecnie coraz więcej tych usług jest realizowanych w czasie rzeczywistym, co wymaga zdecydowanie szerszego pasma przenoszenia.

W sektorze biznesowym multimedialne przekazy WCDMA umożliwiają zestawianie mobilnych wideo-konferencji, zarówno za pomocą samochodowego zestawu audiowizualnego, jak i zwykłych telefonów komórkowych 3G. Dzięki temu w istotny sposób można ograniczyć spotkania w studiach stacjonarnych, a wykorzystanie czasu uczestników transakcji będzie bardziej efektywne. Naturalny sposób obserwacji udziałowców i kontrahentów podczas prowadzonych transakcji zawsze był istotnym elementem przy podejmowaniu właściwych i szybkich decyzji biznesowych.

Technologia sieci 3G przynosi biznesowemu sektorowi udogodnienia zwłaszcza w zakresie transmisji danych, która w sieciach GSM stanowiła promil przychodów operatorów. Poza szybkim transferem plików (nie mniej niż 384 kb/s) już są oferowane usługi multimedialne obejmujące: bezpieczny dostęp do Internetu w czasie rzeczywistym, usługi bankowe i ubezpieczeniowe oraz aplikacje wspomagające proces sprzedaży.


TOP 200