Czy Tibco zostanie wystawione na sprzedaż?

Od jakiegoś czasu w Sieci pojawiają się spekulacje, że firma Tibco ma być sprzedana (np. miesiąc temu wiadomość taką podała witryna Wall Street Journal). Okazuje się, że nie były one pozbawione podstaw. Rada dyrektorów tej firmy podjęła bowiem ostatnio decyzję o powołaniu do życia grupy roboczej, które opracuje “strategiczne i finansowe alternatywy” dalszego rozwoju korporacji, w tym możliwość jej sprzedaży.

Vivek Ranadivé (pełniący w Tibco funkcję CEO) wydał z tej okazji oświadczenie, w którym możemy przeczytać, “po szczegółowej ocenie działalności korporacji w ostatnich kilku miesiącach ustaliliśmy, że powinniśmy jak najszybciej podjąć trud opracowania nowej strategii rozwoju Tibco, w tym wskazania, jakie są alternatywne rozwiązania, nie wykluczając możliwości sprzedania firmy”. Korporacja odnotowała co prawda w tym roku wzrost przychodów, jednak wartość jej udziałów na giełdzie spadła.

Tibco specjalizuje się w projektowaniu oprogramowania typu middleware i biznesowych narzędzi analitycznych. Flagowym produktem korporacji jest Spotfire – oprogramowanie używane do odzyskiwania danych, konkurujące na rynku głównie z podobnymi rozwiązaniami oferowanymi przez amerykańską firmę Tableau. Warto przypomnieć, że kilka miesięcy temu Tibco zdecydował się przejąć firmę Jaspersoft, specjalizującą się w projektowania biznesowych aplikacji open source typu BI (Business Intelligence).

Zobacz również:

Mówiąc o Tibco nie sposób nie wspomnieć o głównym rywalu tej korporacji – o SAP. SAP ma bowiem w ofercie rozwiązanie noszące nazwę NetWeaver – oprogramowanie middleware rywalizujące na rynku z produktami Tibco, nie zawsze z powodzeniem. Dlatego analitycy zwracają uwagę na fakt, że to właśnie SAP powinno być zainteresowane przejęciem Tibco.

Potencjalnym nabywcą firmy Tibco może też być Hewlett-Packard, który – podobnie jak i SAP – nie ma w swojej ofercie solidnych rozwiązań middleware. Może to też być Infosys, chociaż jest to mniej prawdopodobne. Analitycy wymieniają też takich potentatów, jak Oracle i IBM. Dla nich byłoby to o tyle korzystne, że pozbyliby się bardzo groźnego rywala. Jak jednak będzie i czy firma Tibco zostanie rzeczywiście sprzedana, a jeśli tak, to kto będzie nabywcą - o tym przekonamy się zapewne w najbliższej przyszłości.


TOP 200