Czy Sun zrezygnuje z procesora Rock?

W internecie pojawiły się informacje, że Sun zdecydował się zawiesić prace nad 16-rdzeniowym procesorem Rock, który miał według wcześniejszych zapewnień firmy pojawić się na rynku pod koniec br.

Jeszcze kilka miesięcy temu szefowie firmy Sun zapewniali, że prace nad procesorem Rock postępują zgodnie z planem i jego premiera odbędzie się na pewno w tym roku.

Czy Sun zrezygnuje z procesora Rock?
Firma pokazała nawet zdjęcie układu scalonego Rock. Warto przypomnieć, że na samym początku (czyli pięć lat temu) Sun obiecywał, że pierwsze serwery oparte na procesorach Rock trafią do rąk użytkowników w 2008 r. Pisaliśmy swego czasu o tych zamierzeniach firmy tutaj.

Zobacz również:

  • Intel: przychody spadły o 32% w ostatnim kwartale 2022

Analitycy sądzą, że decyzja o zaniechaniu prac nad procesorem Rock jest efektem przejęcia firmy Sun przez Oracle. Transakcja opiewa na kwotę 7,4 mld USD. Ostateczna decyzja w tej sprawie ma zapaść na walnym zebraniu akcjonariuszy firmy Sun, które ma się odbyć 16 lipca br.

Procesor Rock miał mieć dwa razy więcej rdzeni niż najszybszy układ CPU produkowany obecnie przez firmę Sun (UltraSPARC T2). Sun nie skomentował jak dotąd informacji o wstrzymaniu prac nad procesorem Rock, co wydaje się świadczyć o tym, że może być ona prawdziwa.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200