Czy Research In Motion podzieli się i zrezygnuje z produkcji BlackBerry?

Z nieoficjalnych informacji wynika, że władze kanadyjskiego koncernu zamierzają podzielić firmę na dwie niezależne spółki. Jedna z nich miałaby zająć się utrzymaniem infrastruktury, druga - produkcją telefonów BlackBerry.

Z informacji The Sunday Times wynika, że rozdzielenie kluczowych pionów biznesowych koncernu Research In Motion i powołanie nowej spółki jest jednym z najbardziej prawdopodobnych planów reorganizacji firmy. Wiadomo również, że do opracowania nowego modelu biznesowego koncernu zaangażowano specjalistów finansowych z firm JP Morgan oraz RBC Capital. Według analityków taki ruch oznacza, że koncern Research In Motion czekają poważne zmiany organizacyjne - włącznie ze sprzedażą istotnej części majątku.

Wśród potencjalnych nabywców spółki zajmującej się produkcją terminali BlackBerry wymienia się firmy Microsoft, Amazon i Facebook. Z kolei do grona podmiotów, które mogłyby najwięcej zyskać na przejęciu kontroli nad infrastrukturą wykorzystywaną do świadczenia usług BlackBerry zaliczane są koncerny takie jak Apple, czy Google. Możliwe również, że kanadyjski koncern zdecyduje się na otwarcie swojej infrastruktury dla innych dostawców usług mobilnych. Taką drogę zakładał m.in. odrzucony na początku roku plan strategicznych zmian biznesowych Research In Motion. Brak porozumienia w tej sprawie doprowadził do szerokich zmian w kierownictwie koncernu.

Zobacz również:

  • Nieudana próba wskrzeszenia marki BlackBerry

Producent BlackBerry boryka się z systematycznym spadkiem sprzedaży. Ostatni, zakończony w marcu, rok finansowy koncern zakończył z obrotami na poziomie 18,4 mld USD. To wartość o 7 proc. mniejsza niż rok wcześniej. Tylko w ostatnim kwartale 2012 roku obrachunkowego przychody RIM spadły o 19 proc.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200