Czy Qualcomm przestanie produkować serwerowe procesory ARM?

Ta wiadomość zelektryzowała świat IT. Dobrze poinformowane źródła - wśród których znalazł się serwis informacyjny Bloomberg - donoszą, że Qualcomm przymierza się do zakończenia produkcji procesorów Centriq. Jak wiadomo, są to układy bazujące na architekturze ARM, instalowane w silnych serwerach obsługujących centra danych.

Niektórzy spekulują, że być może Qualcomm nie zamknie fabryki produkującej procesory ARM, ale przymierza się do sprzedaży tej części swojego biznesu. Tak czy inaczej, wycofanie się z firmy Qualcomm tego rynku oznaczałoby jedno - wzmocnienie pozycji firmy Intel, której procesory x86 rywalizowały w ostatnich latach ostro z układami bazującymi na architekturze ARM.

A jeszcze do niedawna wydawało się, że Qualcomm będzie dalej rozwijać procesory ARM. Firma zaprezentowała przecież pod koniec zeszłego roku wydajny procesor Centriq 2400, który zawiera aż 48 rdzeni obliczeniowych. Tuż po pojawianiu się tego układy wiele firm zapowiedziało, że zamierza budować wyposażone w nie serwery. Znalazły się wśród nich takie tuzy przemysłu IT, jak Microsoft i HPE. A tu taka wiadomość.

Zobacz również:

Analitycy spekulują, że być może Qualcomm uznał, iż ma zbyt skromne zasoby ludzkie oraz finansowe do tego, aby rywalizować z takim potentatem jak Intel. Nie będąc pewnym wyniku tej rywalizacji, zdecydował się wycofać z tego rynku (chodzi i silne procesory obsługujące centra danych) i postawił na energooszczędne procesory osadzane w różnego rodzaju przenośnych urządzeniach.

Gdyby Qualcomm rzeczywiście wycofał się w tego rynku, to jego miejsce zajęłaby firma Cavium. Zaprezentowała ona na początku tego miesiąca swój kolejny procesor bazujący na architekturze ARM - 64-bitowy procesor noszący nazwę ThunderX2. Jest to układ scalony typu SoC (System-on-a-Chip).ThunderX2 to układ drugiej generacji. Układ pierwszej generacji tej linii (ThunderX) ujrzał światło dzienne dwa lata temu.

Cavium oferuje 40 wersji tego układu. Producenci komputerów mają więc do dyspozycji zarówno 16-to rdzeniowe procesory ThunderX2 taktowane zegarem 1,6 GHz, jak i 32-bitowe taktowane zegarem 2,5 GHz. Najtańszy układ ThunderX2 kosztuje w hurcie 800 USD, a najdroższy ponad dwa razy więcej (1795 USD).


TOP 200