Czy Nortel będzie żył z licencjonowania patentów?

Niewykluczone, że po zakończeniu restrukturyzacji Nortel Networks będzie funkcjonować przede wszystkim jako firma zajmująca się dzierżawą praw do opatentowanych technologii sieciowych.

George Riedel, dyrektor ds. strategii Nortel Networks przyznał, że niebawem sprzedane zostaną wszystkie działy w przeszłości stanowiące podstawę działalności koncernu. Z nieoficjalnych informacji wynika, że znalazła się firma zainteresowana zakupem działu Metro Ethernet Networks. Z kolei w lipcu zapowiedziano, że Avaya za 475 mln USD przejmie dział Nortel Enterprise Solutions, zaś szwedzki Ericsson kupi wyspecjalizowany w rozwiązaniach CDMA i LTE dział upadającego Nortela. Wartość tej drugiej transakcji to 1,13 mld USD. Wszystkie transakcje mają zostać zamknięte przed końcem pierwszego kwartału przyszłego roku.

Z niepotwierdzonych doniesień wynika również, że niebawem z zamiarem odejścia z firmy nosi się m.in. jej prezes. Mike Zafirovski, który od 2005 roku łączy to stanowisko z posadą dyrektora generalnego podjął próbę ratowania finansów koncernu. Warto wspomnieć, że Nortel zakończył 11 spośród 12 ostatnich lat z ujemnym wynikiem finansowym. Strat nie zrównoważyły wpływy z realizowanych przez Zafirovski`ego inwestycji w nowoczesne technologie. Na niepowodzenie wcześniejszych planów restrukturyzacji i koncentracji na części dotychczasowej działalności z pewnością wpłynęła globalna sytuacja gospodarcza i rosnące długi koncernu.

Nie dziwią więc liczne pytania o dalsze losy koncernu Nortel, który pozostaje właścicielem wielu rozwiązań technologicznych. Potwierdzeniem przypuszczeń dotyczących dalszego losu kanadyjskiego koncernu jako firmy utrzymującej się z praw licencyjnych może być fakt, że Nortel, zgodnie z zapisami m.in. w umowie z firmą Ericsson, pozostanie właścicielem licencji na rozwiązania dedykowane technologii LTE. Szwedzki koncern będzie zaś mógł licencjonować wybrane technologie na zasadach komercyjnych. Nortel znajduje się w stanie upadłości od połowy stycznia br.

Czytaj też:

Accenture przejmie część Nokii

SAP oferuje 63,7 mln euro za SAF

IBM zainwestuje co najmniej 1,2 mld USD w rozwiązania analityczne

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200