Czy NetTop pojawi się na rynku?

Novell opracowuje nowy, niezależny od platformy interfejs użytkownika do systemu Java.

Novell opracowuje nowy, niezależny od platformy interfejs użytkownika do systemu Java.

Novell opracowuje nowy interfejs użytkownika do systemu Java - NetTop, który jest z założenia całkowicie niezależny od platformy, urządzeń lub lokalizacji. Jak twierdzą inżynierowie Novella, prototypową wersję NetTop przetestowano za pomocą komputerów sieciowych i PC, laptopów, pagerów, telefonów komórkowych i innych urządzeń wykorzystujących platformę Java. Podstawowym zadaniem nowego interfejsu jest zapewnienie łatwego dostępu i integracji różnego rodzaju urządzeń pracujących na tej właśnie platformie. Cel ten jest analogiczny do określonego przez projekt badawczy Jini, który prowadzi Sun Microsystems. i Sun współpracują przy rozwijaniu Jini i być może NetTop będzie wykorzystany jako interfejs użytkownika w nowym oprogramowaniu.

Obecnie NetTop nie jest jeszcze gotowym produktem, a nawet nie jest wymieniany w oficjalnych planach firmy, ale inżynierowie Novella już prezentują niektóre jego funkcje. Podstawowym zadaniem interfejsu jest zapewnienie dostępu do danych i poczty elektronicznej, ale oferuje on znacznie więcej funkcji, m.in. umożliwia przechowywanie publicznych i prywatnych kluczy do szyfrowania informacji, udostępnia narzędzia do administracji komputerami, tworzenia i zarządzania uprawnieniami użytkowników lub ich grup oraz kontroli dostępu do danych. Każdy użytkownik NetTop ma wykorzystywać własny, indywidualny interfejs umożliwiający mu dostęp do określonych informacji niezależnie od użytego urządzenia lub platformy.

Choć idea NetTop jest atrakcyjna, to trudno jest przewidzieć, kiedy i czy w ogóle ten nowy interfejs będzie dostępny jako gotowy produkt. Nie jest to pierwsza próba Novella opracowania systemu niezależnego od platformy. W ubiegłym roku firma przerwała prace nad Novell Embedded Systems Technology - uniwersalnym systemem operacyjnym, który miał być przeznaczony do szerokiego zakresu różnego typu sprzętu - od systemów komputerowych do urządzeń elektronicznych powszechnego użytku.