Czy Microsoft przyspieszy?

Nowy system operacyjny Microsoftu - Windows XP - może pojawić się na rynku znacznie wcześniej niż zapowiadano. Niektórzy producenci komputerów otrzymają go już 29 sierpnia. Dzięki temu będzie możliwe rozpoczęcie sprzedaży nowego produktu Microsoftu preinstalowanego w nowych komputerach już pod koniec września. Początkowo Windows XP miał pojawić się na rynku dopiero 25 października. $"Ta data jest aktualna"$ - dementuje pogłoski Jakub Połeć z polskiego oddziału Microsoftu.

Windows XP może trafić do sprzedaży już pod koniec września. Początkowo jego premierę planowano na 25 października. Microsoft jednak postanowił udostępnić ten system największym producentom komputerów już 29 sierpnia. Po otrzymaniu ostatecznej wersji systemu, firmy, takie jak Dell, HP, Compaq czy IBM, potrzebują jeszcze 4-6 tygodni na końcowe testy i przygotowanie go do dystrybucji. Oznacza to, że rozpoczęcie sprzedaży WinXP preinstalowanego w nowych komputerach stacjonarnych i notebookach będzie możliwe już pod koniec września. Co ciekawe, producenci, którzy otrzymają od Microsoftu wersje OEM systemu, będą mogli sprzedawać je wraz z nowymi komputerami, lecz bez możliwości ich promowania aż do 12 października.

Zdaniem niektórych analityków Microsoft, udostępniając swój system wcześniej, chce ubiec ewentualny wyrok amerykańskiego wymiaru sprawiedliwości w sprawie praktyk monopolistycznych koncernu, który mógłby spowodować opóźnienie premiery Windows XP. Ponadto okres powakacyjny tradycyjnie sprzyja zwiększonemu popytowi na nowe komputery, co przekłada się na większe zyski Microsoftu.

Zobacz również:

  • Windows 11 2022 - małe i duże zmiany dla biznesu
  • Najlepsze praktyki na zabezpieczenie służbowego komputera

Użytkownicy indywidualni, którzy zamierzają zakupić wersję "pudełkową" nowego systemu, będą jednak musieli poczekać do pierwotnie zakładanej daty, czyli 25 października. Z kolei klienci korporacyjni, korzystający z jednego z programów licencyjnych Microsoftu, będą mogli skorzystać z możliwości uaktualnienia swoich systemów do wersji XP już we wrześniu.

"To kłamstwo!"

"Informacje o wcześniejszym pojawieniu się Windows XP są nieprawdziwe" - powiedział nam Jakub Połeć, Product Manager w Microsoft Polska. "Windows XP trafi na półki sklepowe tak, jak zapowiadano, czyli 25 października. Najwięksi producenci komputerów, m.in. Dell, HP, Compaq czy IBM, otrzymają system przeznaczony do zainstalowania w nowych komputerach 29 sierpnia. Windows XP w wersji OEM będzie rozprowadzany od początku października" - dodał. Według przedstawiciela software'owego potentata, polska wersja systemu pojawi się z okołomiesięcznym opóźnieniem, zarówno w wersji "pudełkowej", jak i OEM.

Warto jednak dodać, że Microsoft także wcześniej wprowadzał do sprzedaży niektóre swoje produkty przed zapowiadaną premierą. Także Windows Me i 2000 pojawiły się na rynku wcześniej, niż zapowiadano. Również tzw. złoty kod pakietu biurowego Office XP został udostępniony producentom komputerów na prawie 2 miesiące przed oficjalną premierą. Niektórzy z nich sprzedawali komputery z zainstalowanym Office XP nawet miesiąc przed udostępnieniem się w sklepach wersji "pudełkowej".

W Internecie pojawiły się również informacje o tym, że najnowsza, szósta wersja przeglądarki Internet Explorer zostanie także udostępniona już w sierpniu. Premiera tego produktu była planowana na 25 października. W niektórych serwisach internetowych można już znaleźć pakiet instalacyjny Internet Explorer 6 build 2530.1, który - wg wielu źródeł - ma już być wersją pre-finalną tego programu.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200