Czy Microsoft chce kupić Della?

Z nieoficjalnych informacji wynika, że koncern Microsoft zamierza zainwestować nawet 3 mld USD w udziały firmy Dell. Oznaczałoby to, że gigant z Redmond chce zaangażować się w proces wykupu akcji Dell i wycofania firmy z obrotu publicznego.

Działaniom zmierzającym do pozyskania inwestorów, wykupu akcji i prywatyzacji firmy Dell przewodzi amerykański fundusz inwestycyjny Silver Lake Partners. Obecnie trwają rozmowy mające na celu pozyskanie inwestorów. Nieoficjalnie mówi się, że jednym z nich jest koncern Microsoft. Ewentualne zaangażowanie finansowe ze strony firmy Microsoft ma sięgać nawet 3 mld USD. Obecna kapitalizacja koncernu Dell sięga niemal 23 mld USD.

Jednak dzięki przejęciu nawet niewielkiej części udziałów w firmie, która jest obecnie trzecim największym producentem komputerów osobistych na świecie, Microsoft zyskałby realny wpływ na kierunki rozwoju oferty Dell i szansę na zacieśnienie trwającej od lat współpracy. Potencjalnie mogłoby to oznaczać, że angażując tak znaczne środki Microsoft chce zwiększyć własne możliwości w zakresie produkcji rozwiązań sprzętowych. Niewykluczone też, że ewentualna inwestycja jest ukierunkowana na rozszerzenie oferty i zbudowanie efektu synergii w zakresie dedykowanych rozwiązań sprzętowych - komputerów, tabletów, potencjalnie także smartfonów - a planowanymi kierunkami rozwoju środowiska operacyjnego Windows 8.

Zobacz również:

  • Historia aktualizacji Windowsa 10 - najważniejsze zmiany dla biznesu
  • Dell XPS 13 w odświeżonym wydaniu powalczy z Apple

Na dużą skalę koncern Microsoft zadebiutował jako dostawca sprzętu wraz z ubiegłoroczną premierą tabletu Surface opartego na architekturze ARM. Według pierwotnych prognoz w ciągu dwóch miesięcy, które upłynęły od październikowej premiery tabletu wyposażonego w system Windows RT do końca 2012 roku Microsoft miał sprzedać ok. 1,3 mln takich urządzeń. Nieoficjalnie mówi się jednak, że faktyczna sprzedaż była o połowę niższa. Z pojawiających się w zeszłym roku informacji wynika, że liczba ta mogłaby być wyższa gdyby nie problemy z łańcuchem dostaw. Warto wspomnieć, że na początku lutego br. na rynek trafić ma natomiast nowa, oparta na układach firmy Intel i środowisku operacyjnym Windows 8 Pro, wersja tabletu Surface.

Nieoficjalnie mówi się też, że ewentualne zaangażowanie finansowe Microsoftu w firmę Dell ma związek z rosnącymi napięciami między kierownictwem koncernu, a producentami sprzętu OEM. Według pojawiających się doniesień kierownictwo koncernu wielokrotnie wyrażało niezadowolenie z powodu niskiej jakości sprzętu produkowanego dla Microsoftu oraz braku innowacji ze strony producentów takiego sprzętu. Potencjalne korzyści z zacieśnienia współpracy z firmą Dell sięgają również usprawnień w zakresie logistyki, a nawet działań marketingowych. Otwarte pozostaje pytanie w jaki sposób działania funduszu Silver Lake Partners odbiją się na bieżącej działalności koncernu Dell. Z pewnością jednak bliższa współpraca z firmą Microsoft mogłaby pomóc w przeprowadzeniu - niezbędnej wobec postępujących zmian rynkowych - strategicznej transformacji modelu działania firmy Dell.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200