Czy LG kupi komórki Siemensa ?

Nie ustają spekulacje dotyczące ewentualnej sprzedaży działu telefonów komórkowych Siemensa. Pod koniec ubiegłego roku miał on trafić do chińskiej firmy Ningbo Bird lub japońskiego NEC-a. Teraz pogłoski mówią, że deficytowym segmentem działalności niemieckiego producenta interesuje się koreańskie LG. Siemens na produkcji telefonów stracił w IV kw. 140 mln euro.

W światowym rankingu producentów telefonów komórkowych, Siemens, pomimo strat zajmuje czwarte miejsce na świecie. Dostawy telefonów niemieckiego producenta wzrosły w III kw. o ponad jedną piątą w stosunku do okresu kwiecień-czerwiec i wyniosły 12,5 mln szt.

Przedstawiciele koncernu zaprzeczają jakoby zarząd planował sprzedaż działu komórkowego. Firma podejmie natomiast inne środki zaradcze, które jak zapewnia nie skończą się sprzedażą. Oficjalnie zamiary ujawni 27 stycznia. Telefony to jedyny przynoszący straty dział Siemensa z utworzonej w październiku Siemens Communications Group (SCG), w której skład weszły IC Networks (ICN) i IC Mobile (ICM). Zupełnie nieżle radzą sobie działy rozwiązań dla sieci korporacyjnych i mobilnych

Jak wylicza IDC, Siemensa od LG Electronics dzieli 0,4 proc. rynkowych udziałów. Koreański producent zanotował wzrost o 55,1 proc. wobec III kw. 2003 r. Na rynek trafiło także o prawie 19 proc. więcej aparatów LG niż w drugim kwartale 2004 r. - 11,8 mln szt. Tym samym spółka odebrała piątą pozycję zajmowaną przez Sony Ericsson. Jeśli doszłoby do transakcji z Siemensem, koncern LG mógłby awansować nawet na drugą pozycję w rankingu największych producentów telefonów komórkowych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200