Czy Komisja Europejska połączy oskarżenia przeciwko Microsoftowi?

Anonimowe źródła zbliżone do organu Unii twierdzą, że zamierza on włączyć wcześniejsze dochodzenie, związane z oskarżeniem Suna, do sprawy antymonopolowej, w związku z którą już w sierpniu br. przedstawiono Microsoftowi zarzuty.

Komisja Europejska zamierza włączyć dodatkowe dochodzenie prowadzone przeciwko Microsoftowi do sprawy antymonopolowej, w związku z którą już w sierpniu br. przedstawiono firmie zarzuty - donoszą źródła zbliżone do Komisji.

Ruch taki pozwoliłby nie tylko na przyspieszenie procedur prawnych, ale także na wzmocnienie argumentów Komisji przeciw Microsoftowi - podają nieujawnieni przedstawiciele Unii.

Dochodzenie związane z systemem operacyjnym Windows 2000 prowadzone przez Komisję "ma w zasadzie niemal identyczne podstawy jak sprawa z sierpnia br.". Komisja nie będzie chciała przeciągnąć tych spraw w nieskończoność. "Przyspieszenie wyjaśnienia wszystkich prawnych niejasności może być także korzystne dla Microsoftu" - stwierdził anonimowy informator, zaznajomiony z planami organu Unii.

Jednakże oficjalnie przedstawiciele Komisji Europejskiej zdementowali te informacje.

Przypomnijmy, że pierwsze dochodzenie przeciwko Microsoftowi Komisja wszczęła w roku 1998. Wtedy to Sun Microsystems stwierdził, że producent z Redmond wykorzystuje dominującą pozycję na rynku systemów PC i nie dostarcza odpowiednio wyczerpujących informacji twórcom serwerów. Kolejne śledztwo Komisji, rozpoczęte w lutym br., dotyczy tych samych zarzutów, skupione jest jednak na kwestiach związanych z najnowszym systemem operacyjnym Microsoftu - Windows 2000.

W normalnych warunkach organ Unii Europejskiej potrzebowałby kilku lat na zebranie dowodów i podjęcie prawnych działań przeciwko producentowi. Dzięki dołączeniu dochodzenia do aktualnie rozpatrywanej sprawy antymonopolowej Komisja prawdopodobnie będzie mogła wydać orzeczenia, dotyczące wszystkich zarzutów stawianych Microsoftowi, w tym obejmujących naruszenia praw konkurencyjnych Unii.

***

Microsoft odpowiada na zarzuty przedstawione przez Komisję Europejską

Komisja Europejska oskarża Microsoft o monopolistyczne praktyki

Microsoft odpowiada na zarzuty Komisji Europejskiej

Unia Europejska wszczyna dochodzenie w sprawie Windows 2000

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200