Czy HTML5 zmieni Weba?

Większe bezpieczeństwo? Być może

Każda wtyczka do przeglądarki to oddzielny program stworzony przez inny zespół programistów przy zastosowaniu odmiennych standardów, różnych modeli bezpieczeństwa i innym czasie reakcji na zagrożenia wymagające poprawek lub aktualizacji oprogramowania.

Czy HTML5 zmieni Weba?
Oczywiście, niektóre wtyczki są bardziej bezpieczne, niż pozostałe. Ale wraz z popularyzacją różnych wtyczek coraz trudniej jest analizować luki w bezpieczeństwie. Kto był winien pojawienia się dziury - przeglądarka czy wtyczka? Czy niezbędna jest łata dla przeglądarki, a aktualizacja wtyczki nie jest potrzebna, czy też na odwrót? Odpowiedź na takie pytania wymaga coraz więcej pracy.

Zastąpienie wielu różnych wtyczek przez jednolity zestaw funkcji HTML5 zmniejsza prawdopodobieństwo błędów, które mogą zostać popełnione przez którąś z wśród wielu grup programistów opracowujących różne wtyczki, oraz zagrożenie, że ktoś wykorzysta bibliotekę API przeznaczoną dla wtyczki, aby zainstalować złośliwy kod.

Wówczas poziom bezpieczeństwa zależałby przede wszystkim od jakości pracy zespołów testujących i analizujących bezpieczeństwo przeglądarek.

Trudno jednak kategorycznie stwierdzić, że HTML5 poprawi bezpieczeństwo internetu, bo nowe funkcje mogą zostać wykorzystane również przez cyberprzestępców.

Łatwiejsze projektowanie i budowanie stron WWW

Bill Mill, programista z firmy Lookingglass Cyber Solutions, krótko wyjaśnia, dlaczego jest zwolennikiem HTML5: “Lubię HTML5 głównie dlatego, że pozwala mi pracować w jednym, jednolitym środowisku składającym się z przeglądarki, JavaScriptu i DOM. Nie muszę przełączać się tam i z powrotem, np. między platformami Flash i HTML5. Mogę korzystać z jednego języka i jednego zestawu narzędzi, a różnych zestawów niezbędnych dla każdej wtyczki".

HTML5 oferuje jeden język - JavaScript, jednolity model dla danych (XML i DOM) oraz jeden zestaw reguł CSS do łączenia tekstu, audio, wideo i grafiki na stronie WWW. Utworzenie atrakcyjnej strony wciąż zależy od talentu jej projektanta, ale takie jednolite środowisko może mu istotnie ułatwić pracę. Oczywiście, jeśli językowi HTML5 będą towarzyszyć zestawy narzędzi przynajmniej tak dobre, jak oferowane obecnie przez Adobe narzędzia dla Flash.


TOP 200