Czy Google zapłaci olbrzymią karę?

UE (Unia Europejska) wniosła wiele lat temu pozew przeciwko firmie Google, oskarżając ją o stosowanie praktyk monopolistycznych w tak ważnym obszarze, jak przeszukiwanie internetu. Chodzi głównie o promowanie własnych porównywarek cen kosztem konkurencyjnych rozwiązań tego typu. Sprawa ma się obecnie ku końcowi i wiele wskazuje na to, że Google może ją przegrać.

Jeśli tak się stanie – a ostatnie doniesienia mówią, że jest to wysoce prawdopodobne – korporacja będzie musiała zapłacić olbrzymią karę w wysokości dożo większej niż ta, którą kilka lat temu Intel musiał zapłacił Unii, oskarżony przez nią również o stosowanie praktyk monopolistycznych. Było to rekordowa suma o wysokości 1,06 mld euro.

Analitycy spekulują, że niewykluczone iż w przypadku przegranej Google byłby zmuszony zapłacić karę w wysokości 10% swoich rocznych przychodów. A warto przypomnieć, ze w zeszłym roku przychody tej firmy zamknęły się kwotą ponad 90 mld USD.

Zobacz również:

W internecie pojawiły się też mniej niekorzystne dla Google wyliczenia mówiące o tym, że byłaby to co prawda mniejsza kwota, jednak w dalszym ciągu dużo większa od tej, jaką zapłacił Intel. Tak czy inaczej byłaby to bardzo dotkliwa kara, która może poważnie nadwerężyć finanse korporacji.

USA również oskarżyły Google o podobne praktyki. Miało to miejsce wiele lat temu i sprawa ostatecznie zakończyła się polubownie. Obie strony doszły do porozumienia regulującego tę kwestę w 2013 roku.

Dobrze poinformowane źródła donoszą, że wyrok w tej sprawie powinien zostać ogłoszony w ciągu kilku najbliższych tygodni.


IBM Think Digital Summit Poland, 16-17 września 2020
TOP 200