Czy Google nadużywa dominującej pozycji w UE? Decyzja już niebawem

Dobiegają unijne końca procedury sprawdzające, czy działalność Google na rynku wyszukiwarek internetowych nie narusza unijnych przepisów antymonopolowych. Decyzja w tej sprawie ma zapaść w połowie kwietnia. Zgodnie z obowiązującymi przepisami - w razie stwierdzenia nieprawidłowości - Komisja Europejska może nałożyć na Google karę w wysokości niemal 4 mld USD.

Z nieoficjalnych doniesień wynika, że Komisja Europejska zamierza w sposób formalny zgłosić szereg zastrzeżeń dotyczących działalności Google na rynku wyszukiwarek internetowych. Joaquín Almunia, komisarz UE ds. konkurencji zapowiada, że decyzja w tej sprawie zapadnie najpóźniej w połowie kwietnia.

Postępowanie przeciwko firmie Google wszczęto w zeszłym roku na wniosek przedstawicieli dwóch firm z Francji i Wielkiej Brytanii. Przedstawiciele firm zarządzających lokalnymi wyszukiwarkami internetowymi - eJustice oraz Foundem - oskarżyli koncern Google o sprzeczne z prawem faworyzowanie wybranych usług i serwisów internetowych wśród wyników zwracanych przez wyszukiwarkę Google. Pełne procedury sprawdzające uruchomiono w listopadzie ubiegłego roku. Z ówczesnych zapowiedzi wynikało, że przedstawiciele Komisji Europejskiej zamierzali m.in. zweryfikować obiektywność algorytmów najpopularniejszej wyszukiwarki internetowej na świecie.

Zobacz również:

  • ChromeOS otrzyma scentralizowane ustawienia prywatności
  • Google świętuje sukces usługi Shorts - własnej konkurencji TikToka
  • Ważny i pilny update przeglądarki Chrome

Warto wspomnieć, że za pełną obiektywnością wyszukiwarek internetowych lobbują m.in. przedstawiciele działającego przy UE Europejskiego Biura Związków Konsumenckich. "Konsumenci zakładają, że wyszukiwarki internetowe opierają się wyłącznie na analizie zgodności treści witryn oraz, że sposób prezentowania wyników działania wyszukiwarek jest w pełni obiektywny" - twierdzi Monique Goyens, dyrektora generalna europejskiej organizacji konsumentów. Według niej wszelkie manipulacje wynikami wyszukiwania mogą pozbawiać konsumentów możliwości dokonywania świadomych wyborów.

Firmie Google, w razie niezastosowania się do decyzji Komisji Europejskiej, może grozić m.in. kara finansowa sięgająca nawet 10 proc. rocznych obrotów. W 2011 roku przychody koncernu Google sięgnęły 37,9 mld USD. Firma zamknęła zeszły rok zyskiem na poziomie niecałych 10 mld USD.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200