Czy Dell stanie się z powrotem spółką publiczną?

Znane przysłowie mówi się, że dwa razy nie wchodzi się do tej samej rzeki. Nie sprawdzi się ono chyba w przypadku firmy Dell, gdyż dobrze poinformowane źródła donoszą, że chce ona wrócić na giełdę.

Słowo "wrócić' jest istotne, ponieważ ten znany producent pecetów i systemów pamięci masowej pożegnał się z giełdą pięć lat temu, stając się wtedy prywatną firmą.

Stanie się to być może jeszcze w tym miesiącu po podpisaniu przez korporację dość skomplikowanej od strony finansowej transakcji typu "share-swap" (zamiana udziałów), w wyniku której jej udziały w nowym przedsięwzięciu biznesowym, w którym główną rolę odgrywa VMware, mogą trafić na giełdę. Byłby to więc swoistego rodzaju "come back" i Dell stałby się ponownie publiczną spółką.

Zobacz również:

Mówi się, ze Dell zdecyduje się na taki krok, gdyż chce w ten sposób zmniejszyć dług, jaki powstał głównie z dwóch powodów. Chodzi o to iż w momencie sprywatyzowania firmy w 2013 roku Michael Dell wykupił w niej udziały zadłużając ją jednocześnie wtedy na wiele miliardów dolarów.

Drugi powód bardziej prozaiczny. Dell kupił dwa lata temu firmę EMC, co kosztowało ją prawie 70 mld USD, tak iż jej kondycja finansowa pozostawia do dzisiaj wiele do życzenia.