Czy Azure poruszy chmurę?

Obmyślając strategię dla swojej chmury, Microsoft zrozumiał, że sama sprzedaż licencji na Windows Server czy SQL Server przestaje już być dla klientów wystarczająca. Oprócz setek serwerów, z których zbudowana jest chmura Azure, w skład rozwiązania wchodzi szereg bloków do budowy zaawansowanych aplikacji webowych oraz wsparcie dla deweloperów. Może to stanowić o przewadze rozwiązania Azure na nowym, ale coraz bardziej zatłoczonym rynku usług hostingowych i cloud computing.

Firma z ogromnym zapleczem softwarowym już kilka lat temu zdecydowała się na zaoferowanie usług chmurowych. Wyposażone w potężne centra danych systemy operacyjne i oprogramowanie Microsoftu, wsparte doświadczeniem programistów, ruszyło do walki o klientów na nowym rynku.

Czy Azure poruszy chmurę?

Architektura chmury Azure

Oprócz możliwości uruchamiania wirtualnych maszyn, baz danych czy udostępniania powierzchni dyskowej, które spotkamy w wielu firmach hostingowych, Azure oferuje także dodatkowe funkcjonalności. Można w ramach tej chmury uruchomić szyny usługowe, streaming mediów czy nawet usługi wyszukiwania oparte na Bing. Firma czerpie tu ze swoich olbrzymich zasobów i doświadczenia, którego nie mają operatorzy.

Zobacz również:

  • Nowa prędkość kosmiczna polskiego ICT
  • Raport specjalny Best in Cloud
  • Cisco opracowało chmurową platformę do monitorowania biznesowych aplikacji i usług

Microsoft ciężko pracuje nad budową systemu, który ma umożliwić deweloperom proste i szybkie tworzenie serwisów internetowych i usług sieciowych. Azure dostarcza nie tylko narzędzi systemowych, ale także ułatwia zestawianie aplikacji z dostarczanych w chmurze klocków. W dalszym ciągu nie jest to bardzo proste, ale asysta chmury jest już duża. Wciąż trwają prace nad ulepszeniem i dodaniem nowych funkcjonalności. Szczególnie istotne są mechanizmy integracji z sieciami korporacyjnymi - z wykorzystaniem mechanizmów Active Directory do obsługi autoryzacji użytkowników, co może upowszechnić Azure, pozwalając korporacjom na częściowe przenoszenie zasobów do chmury - np. w podstawowym zakresie wykorzystania chmurowej wersji Office - Office 365 czy w aplikacjach opracowywanych na własne potrzeby a pracujących w środowisku Azure.

Wszystko to połączone z atrakcyjnym modelem cenowym czyni z Azure bardzo konkurencyjne rozwiązanie. Przyjrzyjmy się więc bliżej jego architekturze i temu, co oferuje.

Architektura chmury Azure

Azure zakłada trzy modele uruchamiania usług: maszyny wirtualne, strony webowe oraz usługi cloudowe. Pierwszy polega na uruchomieniu środowiska w oparciu o mechanizmy wirtualizacji. Takie rozwiązanie przyda się do uruchamiania różnych, specyficznych dla systemu operacyjnego aplikacji lub dedykowanych serwerów webowych i bazodanowych.

Czy Azure poruszy chmurę?

Modele uruchomieniowe w chmurze Azure

W przypadku stron webowych mamy do czynienia z klasycznym hostingiem współdzielonym, z możliwością przejścia do dedykownej maszyny wirtualnej. W ten sposób otrzymujemy tani hosting dla prostych stron z możliwością skalowania, w sytuacji gdy ruch zacznie się zwiększać.

Usługi cloudowe pozwalają na korzystanie z połączonych zasobów obliczeniowych wielu maszyn pracujących pod kontrolą udostępnianego w tym modelu oprogramowania. W tym wypadku ograniczamy czynności administracyjne do minimum, ponieważ korzystamy z tych usług bez konieczności ingerowania, aktualizowania i pamiętania o systemie operacyjnym. Deweloperzy otrzymują usługę Platform as a Service (PaaS) oraz zestaw narzędzi SDK dla wybranej platformy programistycznej (C#, Java, PHP, Python czy Node.js).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200