Czy Apple zacznie produkować własne procesory dla komputerów PC?

W najnowszym raporcie opracowanym przez tajwańską firmę analityczną KGI Securities można przeczytać, że Apple podejmie być może wkrótce strategiczną decyzję i zacznie instalować w komputerach Mac klasy „low end” własne procesory oparte na architekturze ARM. Jeśli tak by się stało, to pierwsze takie komputery mogłyby wejść na rynek już w 2016 r.

Apple produkuje od kilku lat procesory oparte na architekturze ARM, instalując je jednak wyłącznie w urządzeniach iPhone i iPad. Jeśli chodzi o komputery Macintosh, to Apple instaluje w nich intelowskie procesory. Tak jest przynajmniej od 2006 r. (wcześniej Apple kupował procesory od IBM).

KGI Securities twierdzi, że Apple jest w stanie produkować układy AP (Application Processor) oparte na architekturze ARM, które pod względem wydajności plasują się między intelowskimi procesorami Atom i Core i3. To wystarczająca moc, aby mogły być instalowane w komputerach Mac z niższej półki. Mowa o dwóch procesorach opartych na architekturze ARM (nad którymi Apple pracuje ponoć aktualnie), które noszą nazwy A9X i A10X.

Zobacz również:

  • Chiński start-up YMTC pokazał 232-warstwowy chip
  • Qualcomm przyśpiesza debiut nowego procesora ARM
  • Jeden z ważnych pracowników Apple przechodzi do Samsunga

Wielu użytkowników takich komputerów nawet nie dostrzeże, że zawierają one procesory o stosunkowo małej mocy (gdyż uruchamiają na nich mało wymagające aplikacje). Na dłuższą metę będą nawet zadowoleni, gdyż komputer wyposażony w taki procesor pobiera mniej mocy i co za tym idzie może pracować dłużej bez konieczności doładowywania baterii.

Pozostaje teraz tylko czekać sprawdzać doniesienie prasowe szukając w nich informacji, że Apple zaczął produkować własne procesory klasy PC. Wtedy przekonamy się czy spekulacje firmy analitycznej KGI Securities miały rację bytu.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200