Czy Alcatel-Lucent sprzeda rzeczywiście swój biznes „enterprise”?

Reuters donosi - powołując się na dobrze poinformowane i godne zaufania źródła – że francuska firma Alcatel-Lucent rozważa możliwość sprzedania swojego oddziału zajmującego się projektowaniem i produkcją rozwiązań sieciowych klasy “enterprise” (czyli dedykowanych dla przedsiębiorstw).

Oznacza to – zakładając iż jest to prawda – że firma przymierza się do rozwiązania swoich problemów finansowych w ten sposób drugi raz w ciągu ostatnich trzech lat. Drugi, ponieważ sam Alcatel-Lucent przyznaje, iż dwa lata temu również rozważał taką możliwość. Wtedy zakończyło się to tym, iż Alcatel-Lucent sprzedał za 1,6 mld USD oddział Genesys (produkujący rozwiązania contact center) firmie Permira.

Reuters podaje, że Alcatel-Lucent poprosił już firmę Lazard, aby ta spróbowała znaleźć ewentualnego nabywcę jej biznesu “enterprise” (czyli oddziału produkującego sieciowy sprzęt Ethernet i rozwiązania z obszaru telefonii IP). Spekuluje się, że wśród potencjalnych nabywców znajdują się takie korporacje, jak HP, Cisco i Avaya. Poproszony o skomentowanie tych doniesień, przedstawiciel firmy Alacet-Lucent odpowiedział zdawkowo, że firma nie zamierza komentować żadnych „spekulacji i domniemań” dotyczących tej kwestii.

Zobacz również:

  • Europejski rynek smartfonów w kondycji najgorszej od 2012 roku

Reuters twierdzi, że Alcatel-Lucent chce do 2015 r. sprzedać część swojego biznesu mającego wartość co najmniej 1 mld euro. Firma zamierza też zlikwidować w tym czasie ok. 15 tys. stanowisk pracy, co ma zdecydowanie poprawić jej rentowność. Analitycy spekulują, że Alcatel-Lucent może podzielić swój biznes “enterprise” na mniejsze części i będzie się starał sprzedawać je oddzielnie różnym podmiotom.

Warto przypomnieć, że w połowie br. firma przyjęła nową strategię, nadające jej nazwę "The Shift Plan". Zakłada ona, że Alcatel-Lucent będzie się specjalizować w dwóch obszarach: rozwiązania sieciowe IP oraz “ultra-broadband”(czyli bardzo szybkie, szerokopasmowe sieci dostępowe).

Jak podaje Dell'Oro Group, przychody firmy Alcatel-Lucent w obszarze przełączników Ethernet zamknęły się w 2013 r. kwotą 238,1 mln USD (podczas gdy cały rynek wart był w tym roku ok. 20 mld USD), a w obszarze rozwiązań telefonicznych dedykowanych dla firm ok. 928,6 mln USD.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200