Czy AI ma osobowość prawną?

Publikujemy drugą część podcastu o legislacyjnych aspektach wdrożenia AI w organizacjach. W tym odcinku skupiamy się między innymi na odpowiedzialności za błędy, relacji człowiek- sztuczna inteligencja i możliwości ochrony własności intelektualnej AI.

W ubiegłym tygodniu Marcin Maruta i Roman Bieda z kancelarii Maruta Wachta opowiedzieli w naszym podcaście „AI – legislacyjna mapa wdrożenia” o tym, jak przygotować się do wdrożenia sztucznej inteligencji w organizacji. Tak skomplikowany proces wymaga specjalnej uwagi i wsparcia prawników. Błędy mogą nie tylko wywrócić wdrożenie, ale narazić firmę na poważne szkody. W drugiej części naszej rozmowy z ekspertami skupiamy się na tym, kto za takie błędy ponosi dziś odpowiedzialność i jaka może być przyszłość. Kilka lat temu w UE były już pomysły wprowadzenia osobowości elektronicznej, na wzór osoby prawnej. Zostały na razie zarzucone. Ale, jak mówi Marcin Maruta, wszystko jest jeszcze na stole i być może kiedyś doczekamy się takiego dnia, w którym sztuczna inteligencja stanie jako pozwana przed sądem. Tylko co będzie karą? Wyłączenie pamięci? Na razie możemy jedynie o tym podyskutować, co też w tym podcaście robimy.

Dziś konsekwentnie odmawiamy AI praw, również tych chroniących utwory intelektualne przez nią tworzone. Według Romana Biedy dzisiejsze relacje człowiek – AI są najbliższe do sytuacji niewolnika w starożytnym Rzymie….

Czy kiedyś będzie jakiś rodzaj praw majątkowych do utworów, przynależnych sztucznej inteligencji? I wtedy, w razie błędu, niech AI stawi się w sądzie, przyjmie wyrok i płaci?

Czeka nas jeszcze wiele ciekawych rzeczy w przyszłości. Zapraszamy do dźwiękowej, intelektualnej podróży, gdzie ogranicza nas jedynie fantazja.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]
Subskrybuj podcast "TECH TRENDS"
Otrzymuj powiadomienia o nowych odcinkach podcastu!

TOP 200