Czwórka w standardzie

Układy Xeon DP zaczynają wyścig producentów w dostarczaniu na rynek masowy tanich, wieloprocesorowych serwerów.

Układy Xeon DP zaczynają wyścig producentów w dostarczaniu na rynek masowy tanich, wieloprocesorowych serwerów.

Czterordzeniowe procesory będą dostępne we wszystkich liniach Intel Xeon przed końcem trzeciego kwartału 2007 r., a rodzina Itanium zostanie rozszerzona o układy zawierające cztery lub więcej jednostek CPU w 2008 r. Zapowiedzi te przedstawiciele Intela zaprezentowali w połowie listopada podczas premiery pierwszych czterech serwerowych procesorów intelowskich z serii Xeon DP Clovertown (Xeon 5300) i jednego modelu Core 2 Extreme QX6700 dla komputerów PC.

Wprowadzeniu układów Clovertown towarzyszyła też prezentacja prototypowych czterordzeniowych procesorów Xeon MP Tigerton, które na rynku mają się pojawić w trzecim kwartale 2007 r. jako element nowej platformy Caneland. Nieco wcześniej, w pierwszej połowie przyszłego roku, Intel wprowadzi czterordzeniowe układy Xeon UP 3000 (Uni Processor) przeznaczone dla serwerów jednoprocesorowych.

Czterordzeniowe układy Intela (ceny w USD)

Czterordzeniowe układy Intela (ceny w USD)

Sama koncepcja zwiększania wydajności przez integrację wielu rdzeni CPU w jednym procesorze nie jest nowością technologiczną. IBM i Sun Microsystems już od dawna oferują tego typu układy (zawierające 4, 8 i 9 jednostek CPU), a mniej znana firma Azul Systems zamierza już w 2007 r. wprowadzić na rynek procesory wyposażone w 48 zintegrowanych jednostek obliczeniowych. Procesory Intela są jednak pierwszymi przeznaczonymi na masowy rynek serwerów uniwersalnych. Dell, Fujitsu-Siemens, HP i IBM już zaprezentowały modele serwerów z czterema rdzeniami.

Cztery nowe modele Intel Xeon DP mają częstotliwości od 1,6 GHz do 2,66 GHz i szyny systemowe FSB o częstotliwości zegara 1066 MHz lub 1333 MHz. Na pierwszy kwartał 2007 r. Intel zapowiada kolejne premiery Xeon DP i UP (w tym model zużywający zaledwie 50 W mocy), a także pierwsze wersje czterordzeniowych procesorów przeznaczonych na masowy rynek standardowych komputerów PC - Core 2 Quad.

Nieco później, w trzecim kwartale 2007 r. pojawią się układy Tigerton (Xeon MP) o znacznie zmodernizowanej, w porównaniu z Xeon DP/UP, architekturze. Będą one wytwarzane przy wykorzystaniu standardowego obecnie procesu 65-nanometrowego, ale wyposażone w nową dedykowaną szynę łączącą procesor z chipsetem przy dwukrotnie wyższej niż obecnie przepustowości. Układy będą elementem nowej platformy Caneland, w skład której wejdą również chipsety Clarksboro z czterema interfejsami do pamięci RAM obsługującymi układy FB DIMM, wykorzystujące nową architekturę I/O Acceleration Technology istotnie zwiększającą przepustowość interfejsów do urządzeń zewnętrznych.

Z kolei rodzina Itanium może przeskoczy etap układów czterordzeniowych. Procesory Itanium Tukwila, które mają się pojawić w 2008 r., będą "zawierały cztery lub więcej jednostek CPU", a co ważniejsze, platformę zunifikowaną z kolejnymi wersjami Xeon.


TOP 200