Czwartkowy Przegląd Prasy

Modem oraz moduły PCIe do sieci LTE 4G od Intela… W Krakowie Samsung otworzył Centrum Badawczo-Rozwojowe … W elektronicznej bankowości metoda „kopiuj i wklej” może Cię drogo kosztować… Hakerzy wykradli 38 mln haseł klientów Adobe … Motorola pracuje nad modułowym smartfonem… Konta w portalach społecznościowych nie są wieczne… Bitcoiny okazały się świetną inwestycją… Wadliwe baterie w iPhonach 5S…

COMPUTERWORLD

Intel przedstawił modem LTE 4G oraz moduły PCIe wspierające takie sieci

Intel wprowadza na rynek modem XMM 7160 LTE, który obsługuje sieci 2G, 3G i 4G, zapewnia równoległą obsługę 15 pasm LTE oraz wspiera usługi głosowe Voice Over LTE. Firma wzbogaciła też ofertę rozwiązań LTE 4G o nowe moduły PCIe (PCI Express) M.2 przeznaczone do użytku w tabletach 4G, ultrabookach i urządzeniach typu 2 w 1. To niewielkie moduły wbudowane, obsługujące wielofunkcyjną (2G/3G/LTE 4G) transmisję danych, w różnorodnych urządzeniach. Moduł umożliwia ściąganie danych w sieci LTE z maksymalną prędkością 100 Mb/s i pozwala na korzystanie z systemu GNSS (Global Navigation Satellite Systems. Produkty oparte na tych modułach znajdą się wkrótce w ofercie firm Huawei, Sierra Wireless i Telit. Będą też instalowane w tabletach i ultrabookach, które trafią na rynek w 2014 r.

Zobacz również:

  • Fake zdjęcia to prawdziwa plaga. Adobe chce z nią walczyć
  • TikTok na cenzurowanym
  • Chiny chcą sprawdzać komentarze przed publikacją w social media

Samsung otwiera Centrum Badawczo-Rozwojowe w Krakowie

Samsung otworzył swoje czwarte biuro w Polsce – Centrum Badawczo-Rozwojowe w Krakowie. Ma się ono skupić na rozwoju oprogramowania infrastruktury sieciowej dla głównych operatorów telefonii komórkowej z całej Europy. Samsung chce zwiększyć swoje możliwości wspierania europejskich operatorów w rozwoju najwyższej jakości rozwiązań telekomunikacyjnych i przyspieszyć proces ekspansji swojej gałęzi zajmującej się infrastrukturą sieciową.

Uwaga na ctrl+c i ctrl+v; wirus podmienia numer konta

Choć numery kont bankowych są długie i raczej trudne do zapamiętania, w elektronicznej bankowości lepiej nie ułatwiać sobie życia sposobem "kopiuj" i "wklej". Złośliwe oprogramowanie podmienia w schowku Windows numer skopiowanego konta bankowego i zastępuje go numerem złodzieja - ostrzegają eksperci z CERT Polska. Podmiana następuje tak, że format skopiowanej liczby się nie zmienia, a więc bez sprawdzania cyfr nie widać różnicy.

GAZETA PRAWNA

Klienci Adobe padli ofiarą hakerów. Gigantyczne włamanie, kradzież 38 mln haseł

Gigantyczna kradzież internetowych haseł klientów producenta programów komputerowych, firmy Adobe. Najpierw mówiono o trzech milionach skradzionych haseł, teraz firma informuje o 38 milionach. W co dziesiątym przypadku mogło też dojść do kradzieży numerów kart płatniczych. Zdaniem Adobe skradziono również część tzw. kodu źródłowego programu Photoshop do obróbki zdjęć. Może to umożliwić podrobienie produktów Adobe. Firma podkreśla, że podjęła kroki w celu zresetowania haseł, by stały się one nieaktywne, ale jeśli ktoś używał tych samych danych do logowania się do innych internetowych serwisów, to nie jest chroniony.

Projekt Ara: czy modułowy smartfon Motoroli podbije świat?

Kilka tygodni temu Dave Hakkens zaprezentował światu wizję „Phonebloks” – smartfona złożonego z oddzielnych i wymiennych modułów (procesor, pamięć RAM, ekran etc.). Urządzenie to funkcjonowałoby na podobnych zasadach co tradycyjny PC, w którym na płycie głównej osadzone są niezależne od siebie podzespoły. Według twórcy projektu, „Phonebloks” to nie tylko oszczędność pieniędzy (wymiana jednego z modułów byłaby zdecydowanie tańsza niż zakup nowego urządzenia) ale i „wytchnienie” dla środowiska naturalnego, które codziennie przyjmuje kolejne tony „elektrośmieci”. Teraz wiadomo już, że nad takim smartfonem pracuje Motorola, a projekt nosi nazwę „Ara”. Firma podkreśla, że „Ara” ma być sprzętowym odpowiednikiem Androida. Będzie to więc platforma otwarta, a producenci sprzętu otrzymają pełen dostęp do dokumentacji i patentów, co umożliwi im przygotowanie poszczególnych podzespołów-bloków i konfigurowanie ich w dowolny sposób.

WYBORCZA.BIZ

Na wieki wieków Facebook, czyli co zrobić z profilem zmarłego

Co zrobić z kontem na portalu społecznościowym po śmierci jego właściciela? Najprościej sprawę załatwić na nk.pl. Tu każdy może zgłosić śmierć drugiej osoby. Zanim serwis wygasi konto, sprawdza prawdziwość informacji. Na Facebooku także każdy może zgłosić śmierć osoby, ale musi wypełnić odpowiedni formularz, a portal prosi o dodanie linku z artykułem o śmierci danej osoby lub do nekrologu. Wtedy jej status zmieni się na „In memoriam”. Oznacza to, że materiały udostępnione przez zmarłą osobę (np. zdjęcia, posty) pozostaną na Facebooku i będą widoczne dla odbiorców, którym zostały udostępnione, a inni będą mogli dopisywać wspomnienia na osi czasu zmarłej osoby.

PULS BIZNESU

Kupił mieszkanie za "zapomniane" bitcoiny

Norweg Kristoffer Koch w 2009 roku dowiedział się o powstałym niedawno bitcoinie. W 5 tys. jednostek zainwestował równowartość 24 USD - na tyle mało, że szybko zapomniał o transakcji. Przypomniał sobie o niej, gdy przeczytał artykuł o gwałtownym wzroście wartości bitcoinów. Problem polegał na tym, że zapomniał hasła do swojego konta. Po całym dniu prób udało mu się do niego dostać, a zarazem do bitcoinów, których wartość sięga obecnie 690 tys. USD. Zdecydował się wymienić część posiadanych bitcoinów na 1,1 mln NOK, co pozwoliło mu kupić i wyremontować mieszkanie w centrum Oslo.

Apple ma problemy z bateriami w iPhone'ach

W niektórych telefonach iPhone 5S baterie mogą się dłużej ładować lub mieć gorszą żywotność - poinformował producent smarfonów. Apple kontaktuje się teraz z nabywcami smartfonów z wadliwymi bateriami i wymienia ich telefony.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200