Czujemy miętę do IT

W lubelskim Herbapolu dział IT aktywnie uczestniczy w planowaniu strategii rozwoju, a w firmie pojawiają się liczne innowacje, również informatyczne.

W lubelskim Herbapolu dział IT aktywnie uczestniczy w planowaniu strategii rozwoju, a w firmie pojawiają się liczne innowacje, również informatyczne.

Odpowiedzialny za IT Cezary Słowikowski jest równocześnie zastępcą dyrektora ekonomiczno-finansowego. Połączenie tych dwóch stanowisk ułatwia nie tylko pozyskiwanie informacji związanych z bieżącymi potrzebami firmy i realizacją strategii jej rozwoju. Umożliwia również skuteczne oddziaływanie na strategiczne decyzje władz firmy.

Czujemy miętę do IT

W Herbapolu normalną praktyką jest, że to dział IT wychodzi z propozycjami usprawnień, jeszcze zanim zasygnalizują to użytkownicy - opowiada Cezary Słowikowski, odpowiedzialny za IT, a jednocześnie zastępca dyrektora ekonomiczno-finansowego w Herbapolu.

"Uczestniczę w różnych spotkaniach i projektach, w których dowiaduję się o bieżących potrzebach informatycznych. Często podpowiadam szefom działów jak coś można zrobić szybciej lub lepiej" - mówi Cezary Słowikowski. Dodaje również, że podczas tworzenia specyficznego oprogramowania stara się konsultować jego funkcjonalność z jak największą liczbą osób i promować wykorzystanie informatyki w firmie. W skład środowiska informatycznego tej lubelskiej firmy wchodzi prawie 500 różnego rodzaju stacji roboczych, w tym ok. 100 komputerów przenośnych i tyle samo terminali PDA.

Od połowy lat 90. w firmie działał system Concord XAL. Jednak stary system, mimo że dość dobrze dopasowany do wymagań firmy, przestał wystarczać. W 2004 r. rozpoczęto wdrożenie oprogramowania Microsoft Axapta. Funkcjonalność działającego już systemu jest nadal rozszerzana. Na taki wybór wpłynęły przede wszystkim: łatwość obsługi, szybka realizacja zadań na poszczególnych stanowiskach oraz relatywnie niska cena. Wydaje się jednak, że jeszcze większym atutem była możliwość łatwego wprowadzania modyfikacji i dodatkowych funkcjonalności. "Jestem zwolennikiem oprogramowania czy też systemów informatycznych, w których firmowi informatycy mogą zmieniać lub dodawać funkcjonalności bez dodatkowych kosztów" - twierdzi Cezary Słowikowski.

Początkowo za wdrożenie odpowiadała firma CSF Polska. Jednak po krótkim szkoleniu zespół informatyków Herbapolu był w stanie samodzielnie rozbudowywać funkcjonalność systemu. Ze względu na specyfikę i rodzaj wykorzystywanych maszyn, na tym etapie wdrożenie kompletnego systemu zarządzania procesami produkcyjnymi byłoby nieopłacalne. Dlatego też informatycy Herbapolu zdecydowali się m.in. stworzyć własne narzędzia umożliwiające monitorowanie i optyma-lizację czasu pracy maszyn i obsługujących je osób oraz zwiększenie produkcji bez dodatkowych nakładów.

W służbie pracownikom

Informatycznych innowacji w lubelskim Herbapolu trudno nie zauważyć. Ciekawym rozwiązaniem jest wewnętrzny portal intranetowy firmy. Z poziomu specjalnego, obsługiwanego przez przeglądarkę panelu, każdy pracownik może zapoznać się m.in. z bieżącymi wskaźnikami produkcji lub zarządzeniami władz i wziąć udział w aukcji.

W lubelskim Herbapolu sprzęt wymieniany jest stosunkowo często. Jednak zamiast płacić za jego utylizację, Cezary Słowikowski zaproponował, że niepotrzebny sprzęt będzie sprzedawany pracownikom w intranetowym serwisie aukcyjnym. "Tym sposobem sprzęt nie zalega na półkach, a pracownicy mogą taniej nabyć sprawne komputery" - wyjaśnia Cezary Słowikowski. Serwis aukcyjny przyciąga pracowników do portalu.

Na własne potrzeby opracowano również system obiegu dokumentów. Przychodząca korespondencja jest przekształcana do postaci cyfrowej (skanowana), odpowiednio klasyfikowana i przechowywana w specjalnej bazie. W zależności od rodzaju dokumentu za pośrednictwem przeglądarki można m.in. zatwierdzać przychodzące faktury. Stworzone oprogramowanie wykorzystuje platformę Axapta m.in. do cyfrowego podpisywania poszczególnych dokumentów oraz poświadczenia tożsamości i uprawnień osób korzystających z systemu. Jest on obsługiwany za pomocą portalu intranetowego.

Zdrowy lobbing

W odróżnieniu od innych firm, gdzie najczęściej rola działu IT sprowadza się do realizowania wcześniej ustalonych planów, w Herbapolu normalną praktyką jest, że to dział IT wychodzi z propozycjami usprawnień, jeszcze zanim zasygnalizują to użytkownicy.

Warto usprawniać własne systemy o tyle, o ile są napisane w miarę nowocześnie w stosunku do aktualnego rynku oprogramowania. "Zbyt starego oprogramowania też nie warto usprawniać, lepiej zainwestować w nowocześniejsze rozwiązanie - takie, które zapewni rozwój tego oprogramowania w zakresie tworzenia nowych funkcjonalności" - uważa Cezary Słowikowski. Jego zdaniem, w codziennej pracy szefa IT bardzo przydatna jest również wiedza dotycząca wdrożeń zrealizowanych w innych firmach. "Orientuję się w powstających trendach implementacji nowych rozwiązań informatycznych w dużych firmach zagranicznych, które stanowią wzorce dla mniejszych" - dodaje szef informatyki lubelskiego Herbapolu. Podkreśla on również, że jeśli chodzi o rozwiązania IT, mniejsze firmy starają się dorównać większym i widzą w tym sposób na zdobycie przewagi konkurencyjnej. Zaś prosty, ale dobrze dobrany system może z powodzeniem zastępować bardziej rozbudowane rozwiązania. Może być przy tym dużo tańszy we wdrożeniu, eksploatacji i dalszym rozwoju.

Lubelski Herbapol już od pewnego czasu przymierza się do kolejnych usprawnień systemu. W połowie marca zapadła ostateczna decyzja o wdrożeniu pełnej funkcjonalności systemu MRP III. Ze względu na konieczność wprowadzenia zmian organizacyjnych w przedsiębiorstwie decyzja ta była odkładana w czasie. Przyjęte plany zakładają, że implementacja ma zostać zakończona do końca 2008 r. W dalszej kolejności wdrożone mają być nowe rozwiązania ułatwiające zarządzanie gospodarką materiałową. W niedalekiej przyszłości firma zamierza również wybudować zautomatyzowany magazyn wysokiego składowania i rozbudować posiadaną sieć.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200