Czuć humory klientek

Dział do zadań specjalnych (DSS)

Dział Systemów Wspomagania Decyzji Era dostarcza użytkownikom dane na dwa sposoby: w formie gotowych raportów budowanych na podstawie danych źródłowych (danych nie oczyszczonych) oraz jako dane pochodzące już z hurtowni (dane oczyszczone). "Różnica, jaką uzyskujemy z porównania danych pobieranych z hurtowni i raportów, wynosi obecnie zaledwie 1%" - mówi Jarosław Baczyński. Dział Systemów Wspomagania Decyzji oferuje obecnie ok. 450 aktywnym użytkownikom hurtowni danych prawie 300 predefiniowanych raportów operacyjnych.

Ze względu na dobrą znajomość struktury danych źródłowych, jak również chęć pełnej kontroli nad procesem ekstrakcji, transformacji i ładowania danych do hurtowni danych informatycy Ery zdecydowali się samodzielnie stworzyć wszystkie narzędzia ETT (Extraction, Transportation, Transformation), nie korzystając z gotowych, dostępnych na rynku rozwiązań. "Z perspektywy czasu oceniam, że była to decyzja ze wszech miar słuszna. Hurtownia ewoluuje, ewoluują również źródłowe repozytoria informacji i tylko znając dokładnie ich strukturę i strukturę narzędzi ETT możemy w kontrolowany sposób udoskonalać całe rozwiązanie" - twierdzi Jarosław Baczyński.

Informatycy Ery zbudowali kompletny system zarządzania zadaniami pobierania danych, ich transformacji i ładowania do hurtowni, określany jako Job Control Environment. W jego ramach określili schemat metadanych administracyjnych, hierarchię poszczególnych zadań (job), zależności między nimi, sekwencji, w jakich powinny być wykonywane, a także możliwości jednoczesnego prowadzenia ich pracy itp. Metadane administracyjne zawierają opis struktury tabel źródłowych, pośrednich i docelowych, które są wykorzystywane do przenoszenia danych ze źródłowych baz danych, ich odpowiedniego transformowania, tak by zbudować rekord docelowy i go zaimportować do hurtowni.

Co ciekawe, dział obsługujący hurtownię danych nie jest duży. Nad pracą bazy danych kontrolę sprawuje dwóch administratorów, a za bezpośrednie wsparcie użytkowników końcowych (w tym definicje nowych raportów itp.) odpowiada czterech informatyków. Budową kodów ładujących dane do hurtowni i oprogramowania narzędziowego ETT zajmuje się obecnie szesnastoosobowy zespół, w którego skład wchodzą informatycy Ery i firmy zewnętrznej PentaComp.

Hurtownia w liczbach

Hurtownia danych Era realizowana jest w oparciu o motor bazodanowy Oracle 8.1.6, pracujący na serwerze Sun Enterprise 10000, wyposażonym w system operacyjny Solaris 2.7. Obecnie serwer ten korzysta z macierzy dyskowej o pojemności 3,5 TB, z czego na potrzeby bazy Oracle alokowane jest 1,7 TB. Aktualna objętość hurtowni wynosi ok. 950 GB danych nie powielonych.

Hurtownia obejmuje ok. 150 tabel danych, z czego typowa tabela zawiera średnio 12 kolumn (zdarzają się też z czterdziestoma kolumnami). Istotna jest jednak objętość tabel, z których np. opisująca połączenia telefoniczne zawiera informacje o ok. 3 mld połączeń, realizowanych przez klientów Ery.

Hurtownia jest zasilana informacjami pochodzącymi z 11 zewnętrznych źródeł danych, zawierających szczegółowe informacje o klientach firmy, usługach, z których korzystają, aktualnym billingu tych usług, płatnościach dokonywanych przez klientów itd. Proces przetwarzania danych i zasilania nimi hurtowni każdego dnia zajmuje średnio 8 godz., w trakcie których wykonywanych jest ok. 60 zadań (job).


TOP 200