Cztery pory roku Suna: wiosna

Sun wprowadza do oferty m.in. przejęte od Pirus Networks oprogramowanie do zarządzania systemami pamięci masowych i dwie macierze klasy średniej.

Sun wprowadza do oferty m.in. przejęte od Pirus Networks oprogramowanie do zarządzania systemami pamięci masowych i dwie macierze klasy średniej.

Pod koniec ubiegłego roku Sun Microsystems zdecydował się zreformować strategię wprowadzania na rynek nowych produktów. Niezależne premiery procesorów, serwerów, pamięci masowych i oprogramowania zostaną zastąpione skumulowanymi prezentacjami zmian w ofercie cztery razy do roku. Nowa strategia jest, jak twierdzi Sun, korzystna dla klientów, ponieważ pozwoli im łatwiej śledzić ofertę firmy i pojawiające się nowości. Nie ulega jednak wątpliwości, że jest to także element przemyślanej strategii marketingowej. Ruch ten niewątpliwie pozwoli Sunowi wzmocnić image dostawcy spójnych, dobrze ze sobą zintegrowanych rozwiązań. Poza tym cztery "wydarzenia produktowe", zamiast kilkudziesięciu mniejszych, prawdopodobnie dadzą firmie większą niż dotychczas siłę przebicia w mediach.

Najważniejszym elementem pierwszego w tym roku pakietu nowości było, prezentowane na początku lutego, rozwiązanie N1 Network Provisioning Server 3.0 Blades Edition. Łączy ono miniaturowe serwery z oprogramowaniem do budowy odpornych na awarie farm usługowych. W wiosennym pakiecie nowości centralne miejsce zajmuje N1 Data Platform - kompleksowy system do zarządzania systemami pamięci masowych przejęty w ubiegłym roku wraz z firmą Pirus Networks. Oprócz niego, do oferty wchodzą dwie nowe macierze klasy średniej, tanie serwery z nowymi procesorami UltraSparc IIIi oraz kilka pomniejszych aplikacji.

Platforma prawie gotowa

Najnowsza odsłona produktów Sun Microsystems ma, zgodnie z celami przyświecającymi przyjętej w ub.r. strategii N1, obniżyć koszty i podnieść efektywność zarządzania infrastrukturą informatyczną. Oprogramowanie N1 Data Platform ma pozwolić na zarządzanie wieloma systemami pamięci masowych jednocześnie, bez względu na to, kto je dostarczył i z jakiej technologii korzystają. Rozwiązanie ma umożliwiać m.in. definiowanie grup RAID i dysków logicznych z użyciem dysków fizycznych przynależnych do różnych macierzy, a także zarządzanie wykonywaniem przez macierze kopii natychmiastowych (snapshot).

N1 Data Platform nie ma jeszcze wszystkich z zapowiadanych funkcji. Firma zapewnia jednak, że intensywnie pracuje nad ich rozwojem. Przykładowo, system obsługuje technologię Fibre Channel, jednak wciąż trwają prace nad obsługą technologii Gigabit Ethernet. Brak też użytecznych z punktu widzenia administratora mechanizmów automatycznego, opartego na regułach, zarządzania i przydzielania zasobów aplikacjom, np. w przypadku całkowitego zapełnienia dysku z logami bazy danych. Funkcje te mają być wprowadzone w kolejnych wersjach systemu. Ostateczna wersja oprogramowania ma trafić na rynek w drugiej połowie br. Według Suna obecnie trwają wdrożenia pilotażowe, mające pomóc w wykryciu i usunięciu błędów. Cena podstawowej wersji N1 Data Platform ma wynieść ok. 112 tys. USD.

Macierz z pakietem

Firma wprowadza na rynek również nowe, modułowe macierze dyskowe klasy średniej. Sun zdecydował się na przyjęcie agresywnej polityki cenowej wymierzonej w oferty rywali - IBM i HP. Macierz StorEdge 6120 w obudowie o wysokości 3U oferuje maksymalną pojemność 12 TB. Cena systemu w minimalnej konfiguracji wynosi 24,3 tys. USD. Koszt podstawowej wersji modelu StorEdge 6320, mogącego pomieścić do 45 TB danych, to 67,6 tys. USD.

Model 6120 zastępuje w ofercie Sun model StorEdge T3, natomiast 6320 - model StorEdge 3910/60. Oprócz wzrostu pojemności i szybszych interfejsów, nowe macierze mają mniejsze ograniczenia co do liczby możliwych do utworzenia dysków logicznych (LUN). Model 6120 pozwala utworzyć do 64 jednostki LUN (StorEdge T3 umożliwiał stworzenie co najwyżej 16), zaś model StorEdge 6320 - do 704 (w przypadku macierzy StorEdge 3910/60 było to nie więcej niż 64).

Choć przedstawiciele Sun Microsystems Poland zaprzeczają, amerykańska prasa branżowa donosi, że urządzenia te nie zawojowały rynku. Jedną z przyczyn było ponoć zbyt późne wprowadzenie możliwości współpracy macierzy T3 z systemami operacyjnymi innymi niż Solaris.

Pomny zaniedbań Sun zadbał o to, aby nowe macierze współpracowały nie tylko z Solaris, ale także z Windows, Linuxem, HP-UX oraz AIX. Niemniej maksymalne korzyści z ich zakupu odniosą przede wszystkim użytkownicy serwerów pracujących pod kontrolą Solaris - w pozostałych przypadkach niektóre funkcje mogą być niedostępne.

Wraz z nowymi macierzami klienci otrzymują oprogramowanie zarządzające Sun Enterprise Storage Manager Suite. Strategia sprzedaży wiązanej (sprzęt wraz z oprogramowaniem dodatkowym) najwyraźniej przynosi efekty. W ub.r. Sun zapoczątkował tę praktykę na szerszą skalę, oferując serwery wraz ze środowiskiem Sun-One (dawniej iPlanet).

Pikantne kąski

Sprzętową część wiosennej kolekcji Suna uzupełniają dwa małe serwery (nazwa kodowa - Enchilada) wyposażone w procesory UltraSparc IIIi. Układy te, rozwijane pod kryptonimem Jalapeno, mają być wydajniejsze niż "standardowych" procesorów UltraSparc III, m.in. dzięki pamięci buforowej o pojemności 1 MB.

Dwuprocesorowe serwery Enchilada są oferowane z systemem operacyjnym Solaris 8 (wersja 9 jest dostępna jako opcja) oraz oprogramowaniem SunOne. Model V210 w obudowie o wysokości 1U kosztuje w minimalnej konfiguracji 3 tys. USD. Koszt większego, umieszczonego w obudowie o wysokości 2U modelu V240 to minimum 3,5 tys. USD. Firma liczy, że niski koszt w porównaniu z wydajnością uczyni nowe serwery konkurencyjnymi wobec serwerów opartych na architekturze Intela. Pierwsze systemy z procesorami Jalapeno miały ukazać się jeszcze w ub.r., premierę opóźniły jednak przedłużające się testy.

Na marginesie warto odnotować, że Sun testuje w swoich laboratoriach przygotowywane przez AMD 64-bitowe, lecz zgodne z 32-bitową architekturą x86 układy Opteron. Decyzja o wykorzystaniu przez Sun procesorów, których premierę największy konkurent Intela zaplanował na 22 kwietnia br., jeszcze nie zapadła. Mimo to pojawienie się serwerów Sun z układami Opteron w stosunkowo niedługim czasie jest bardzo prawdopodobne.

Wielki nieobecny

Pośród nowości zabrakło jednak oczekiwanej od dawna wersji serwera aplikacyjnego SunOne przeznaczonego dla najbardziej wymagających klientów, wyposażonego m.in. w oprogramowanie zwiększające dostępność systemów (przejęte przez Sun wraz z firmą Clustra Systems). W ub.r. na rynek trafiły dwie "mniejsze" wersje SunOne Application Server 7. W tym czasie przedstawiciele firmy zapowiadali, że wersja korporacyjna pojawi się w pierwszym kwartale 2003 r. Najprawdopodobniej testowa wersja oprogramowania zostanie opublikowana nie wcześniej niż za kilka miesięcy.

Wiosenne nowości w ofercie Suna

System operacyjny Trusted Solaris w wersji dla procesorów UltraSparc oraz x86, opracowany z myślą o najwyższych wymogach bezpieczeństwa. System trafi do użytkowników w drugim kwartale br. w cenie 1 tys. USD za wersję standard oraz 2,5 tys. USD za wersję certified (zgodny z kryteriami EAL4).

Secure Trading Agent - oprogramowanie klienckie napisane za pomocą technologii Java, które rozszerza funkcjonalność serwera Sun ONE Integration Server B2B Edition. Pozwala zabezpieczać wymianę dokumentów XML czy EDI. Aplikacja kosztuje 2 tys. USD (za 1 host, 1 połączenie) w modelu za serwer (per host) i za połączenie (per connection).

SunOne Studio 8 Compiler Collection - uaktualnienie dla pakietu narzędzi programistycznych w cenie 1 tys. USD.

SunOne Collaborative Business Platform - platforma komunikacyjna oferująca funkcje poczty elektronicznej, instant messaging, kalendarza oraz zarządzania zawartością.

SunOne Instant Massaging 6.0 - uaktualnienie dla serwera instant messaging.

Akceleratory graficzne 3D (XVR-1200) oraz 2D (XVR-100) przeznaczone dla stacji roboczych Solaris. Cena odpowiednio: 3 tys. USD i 300 USD.

Cztery prekonfigurowane rozwiązania Enterprise Continuity - zbiór rozwiązań do szybkiego odtwarzania aplikacji i danych na dystansach powyżej 200 km.

Enterprise Consolidation - rozwiązanie do konsolidacji serwerów.

Network Identity - kompleksowe rozwiązanie do zapewnienia bezpiecznej identyfikacji i uwierzytelniania w sieci, wsparcie dla protokołów opracowanych w ramach Liberty Alliance.

Infinite Mailbox - system do automatycznego archiwizowania zawartości serwerów pocztowych Lotus Domino. W przyszłości oprogramowanie ma obsługiwać także bazy danych Oracle i repozytoria aplikacji SAP.


TOP 200