Cztery płyty do serwerów

Równocześnie z premierą nowych serwerowych procesorów AMD Opteron, firma ASUS przedstawiła cztery dwuprocesorowe płyty z Socket F. Między sobą różnią się wyposażeniem, konstrukcją i przeznaczeniem.

ASUS KFN5-D SLI korzysta z chipsetu NVIDIA nForce 3600 Professional. Może posłużyć do zbudowania wydajnej stacji roboczej, dzięki dwóm złączom PCI Express 16x do kart graficznych. Karty te mogą pracować w trybie SLI, jednak druga podłączona jest łączem o połowie przepustowości (PCI Express 8x). Użytkownik może zainstalować 32 GB buforowanych pamięci DDR2 667. Płytę wyposażono w sześć portów Serial ATA z chipsetu oraz dwa dodatkowe z układu Silicon Image 3132. Może być montowana zarówno w obudowach klasycznych, jak i rackowych.

ASUS KFN32-D SLI jest bardziej rozbudowana. Zawiera zestaw układów sterujących NVIDIA nForce 3600 Professional + 3050 Professional, a obsługą dwóch łączy PCI-X 133 MHz zajmuje się Intel 6702PXH. Oba złącza PCI Express 16x pracują z pełną wydajnością, dodatkowo jest PCI Express 8x. Pamięć masową obsługują 6-kanałowy kontroler Serial ATA wbudowany w chipset oraz układ LSI 1068 zawierający dwa porty SAS (Serial Attached SCSI) i współpracujący z ZCR (Zero Channel Raid).

Pozostałe dwie płyty do Opteronów z serii 22xx oparto na starszych chipsetach NVIDII. KFN4-DRE to płyta bardzo płaska, nadająca się do stosowania w serwerach o niewielkiej wysokości, montowanych w szafach. Wykorzystuje chipset nForce Pro 2200. Cechą wyróżniającą ten model jest złącze HTX, które umożliwia instalowanie specjalnego koprocesora, zwiększającego wydajność w określonych rozwiązaniach. KFN4E-DRE zawiera zintegrowany układ graficzny ATI ES1000 z 32 MB pamięci. Można zainstalować kartę ASMB3-SOL, która pozwala na zdalne zarządzanie. Dzięki tym wszystkim cechom płyta ASUSA nadaje się do coraz popularniejszych zastosowań HPC (High Performance Computing).

Najbardziej rozbudowana jest płyta KFN4-D16/SAS, oparta na chipsecie NVIDIA nForce 2000 Professional. Umożliwia skorzystanie aż z 16 modułów buforowanych pamięci DDR2 667. Wyposażona jest w złącze HTX do obsługi koprocesora oraz w układ graficzny ATI ES1000. Zastosowano bardziej rozbudowane chłodzenie układów sterujących, z wykorzystaniem radiatorów z rurkami cieplnymi. Rozmiary płyty świadczą o jej przeznaczeniu do gęsto upakowanych serwerów.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200