Cztery dyski CD w jednym napędzie

NEC MultiSpin 4x4c - wewnętrzny zmieniacz dysków dla komputera PC.

NEC MultiSpin 4x4c - wewnętrzny zmieniacz dysków dla komputera PC.

NEC wprowadził niedawno na rynek zmieniacz płyt CD - MultiSpin 4x4c, przeznaczony dla użytkowników indywidualnych. Mieści on jednocześnie cztery dyski CD wewnątrz czytnika o standardowych gabarytach (!) instalowanego w komputerze PC.

Napęd pracuje z czterokrotną szybkością odczytu (600 KBps) i jest wyposażony w interfejs IDE/ATAPI. Średni czas dostępu do danych wynosi 250 ms. Czytnik obsługuje standardy High Sierra, Red Book (CD-Audio), Yellow Book, Orange Book, CD-ROM XA, Photo CD oraz CDI Movies ready (MPEG).

Na rynku pojawia się coraz więcej oprogramowania, zajmującego więcej miejsca niż pojedynczy CD-ROM. Są to zwykle bazy danych czy też produkty multimedialne. Obsługa takiego zestawu dysków CD jest kłopotliwa ze względu na konieczność przekładania dysków CD-ROM w napędzie. Choć można w takim wypadku zastosować urządzenie do automatycznej wymiany dysków CD, tzw. jukebox (biblioteka CD-ROM), są to dość drogie profesjonalne produkty obsługujące od kilkunastu do kilku tysięcy płyt CD.

Zmieniacz NEC MultiSpin 4x4c umożliwia bezpośredni, jednoczesny dostęp do czterech płyt CD. Aby zachować niewielkie wymiary, konstruktorzy zrezygnowali z szuflady do wymiany dysków. Są one kolejno wkładane przez pojedynczą szczelinę z przodu urządzenia. Obsługę dysków znajdujących się wewnątrz napędu zapewnia oprogramowanie dostarczane ze zmieniaczem. W trakcie instalowania można wybrać dla napędu jedno albo cztery oznaczenia literowe określające urządzenie. Przy wyborze jednej litery można korzystać z aplikacji pozwalającej na automatyczną wymianę bieżącego dysku CD-ROM.

Za pomocą czterech przycisków, umieszczonych z przodu urządzenia, użytkownik może w każdej chwili odwołać się do danego dysku, aby wyjąć go i włożyć inną płytę. Przy pracy z kilkoma dyskami CD zmieniacz NEC MultiSpin 4x4c jest bardzo praktycznym urządzeniem. Wymiana dysku znajdującego się wewnątrz urządzenia zajmuje ok. 2 sek.

MultiSpin 4x4c ma standardową poczwórną prędkość transmisji danych, która jest wystarczająca do wielu zastosowań. Podczas testów polegających na wyświetlaniu sekwencji wideo zapisanych na CD-ROM widoczne jednak były niedoskonałości w kolorystyce i jednorodności obrazu - dekompresja dosyłanych do procesora plików

wideo wyraźnie nie nadążała za tempem wyświetlania klatek.

Do przeprowadzenia testów wykorzystano komputer wyposażony w procesor Pentium 100 MHz, 8 MB RAM, dysk o pojemności 1 GB oraz kartę grafiki ATI 64 MACH.


TOP 200