Cztery asy z talii kilkuset

Żywiołowo rozwijające się sieci, łączące komputery pracujące pod kontrolą różnych systemów operacyjnych i rozrzucone po całym świecie, wykorzystywane są przez swoich użytkowników głównie jako urzędy pocztowe, łatwo i szybko przekazujące korespondencję do adresata. Treść informacji może być różnorodna - teksty, dane arkuszy kalkulacyjnych, zbiory tworzone w programach CAD, grafika, itd.

Żywiołowo rozwijające się sieci, łączące komputery pracujące pod kontrolą różnych systemów operacyjnych i rozrzucone po całym świecie, wykorzystywane są przez swoich użytkowników głównie jako urzędy pocztowe, łatwo i szybko przekazujące korespondencję do adresata. Treść informacji może być różnorodna - teksty, dane arkuszy kalkulacyjnych, zbiory tworzone w programach CAD, grafika, itd.

Korzystanie z poczty elektronicznej wymaga od użytkownika decyzji, jaki system oprogramowania będzie mu najbardziej przydatny. Obecnie istnieje kilkaset programów obsługujących systemy poczty elektronicznej. W Polsce chyba najstarszym z uruchomionych systemów jest FIDO - sieć zainstalowana w drugiej połowie lat 80. w redakcji miesięcznika "KOMPUTER". Miała ona wówczas, wśród innych, zasadniczą zaletę - była "public domain". Sieć FIDO działa do dziś, ale wymagania stawiane sieciom poczty elektronicznej oraz potęga firm tworzących oprogramowanie spowodowały, że jedynie kilka spośród kilkuset systemów poczty upowszechnia się na całym świecie.

Aby ułatwić potencjalnym nabywcom podjęcie decyzji o wyborze systemu, warszawska firma THESAR (ul. Tamka 49, tel. 27 28 10) zorganizowała 5 i 6 V br. pokazy działania czterech systemów poczty elektronicznej. Były to programy; Futurus Mail, Da Vinci Mail, Microsoft Mail i cc:Mail.

Dwa pierwsze z wymienionych zostały sprzedane po ok. 400 tys. egz. każdy, Microsoft Mail zyskał ok. 600 tys. nabywców, zaś cc:Mail jest obecnie najstarszym i najlepiej sprzedawanym systemem poczty elektronicznej a na świecie funkcjonuje ok. 2 mln instalacji tego programu. Ponieważ z zainstalowanej poczty korzysta zazwyczaj kilkanaście lub kilkadziesiąt osób, programy te mają miliony użytkowników.

As pikowy

Cc:Mail funkcjonuje prawidłowo w systemach operacyjnych MS DOS, Windows, OS/2 i Macintosh. W środowisku Windows nieznacznie ustępuje jednak programowi Microsoft Mail. Wydaje się więc, że poczta elektroniczna w sieciach komputerowych korzystać będzie z obu programów, chociaż zarówno liczba instalacji, jak i możliwości rozbudowy o nowe moduły, przechylają szalę na korzyść cc:Mail. Jest to także zdecydowany (i chyba słusznie) faworyt firmy THESAR.

Cc:Mail produkowany jest przez firmę cc:Mail Incorporation, należącą do koncernu Lotus Inc. Oprogramowanie pracuje na wszystkich komputerach zgodnych z IBM PC/XT/AT/386/486/PS/2 oraz Macintosh. Decyduje o tym Platform Packs, podstawowy moduł poczty cc:Mail, dostosowujący działanie poczty do określonego systemu operacyjnego.

Cc:Mail sprzedawane jest w modułach przeznaczonych dla 10, 25 lub 100 użytkowników. W sieci lokalnej Novell bez problemów można przesyłać teksty, grafikę lub zbiory binarne. Całość lub fragmenty przesyłanych zbiorów można przygotować przy pomocy wbudowanego w pakiet edytora, można też korzystać ze zbiorów utworzonych uprzednio przez inne programy. Cc:Mail natychmiast informuje o nadejściu nowej poczty, nawet podczas działania innego programu, wysyła, przyjmuje i zapisuje na dysk twardy korespondencję, przestrzega określonych priorytetów ważności informacji oraz spełnia wszystkie standardowe funkcje poczty komputerowej.

Dodatkowe moduły korespondencyjne

w tym podstawowy cc:Mail Gateway, umożliwiają wymianę poczty pomiędzy komputerowymi urzędami pocztowymi cc:Mail w tej samej sieci, sieciach sprzężonych bezpośrednio (np. poprzez NetWare Router) oraz sieciami nie połączonymi ze sobą. Na większe odległości komunikację obsługuje moduł modemowy, pracujący z publiczną komutowaną siecią telefoniczną, prywatnymi liniami dedykowanymi, a także sieciami z komutacją pakietów w standardzie X.25.

Obsługa programu

Korzystający z oprogramowania wysyłając korespondencję wybiera po prostu z przedstawionej listy imię i nazwisko osoby, do której kieruje przesyłkę. Nic więcej go nie interesuje.

O właściwą konfigurację sieci, aktualizację adresów i protokoły transmisyjne dba administrator systemu. Dysponuje on bardzo rozbudowanymi możliwościami zestawiania połączeń i precyzowania ich parametrów. Jego pracę wspomaga program cc:Mail Automatic Directory Exchange, który przeprowadza automatyczną wymianę informacji o adresach wszystkich abonentów, należących do systemu sprzężonych urzędów pocztowych cc:Mail.

Rozbudowa systemu o moduły cc:Fax i FaxView umożliwia wysyłanie i odbieranie przesyłek telefaxowych na dowolnym terminalu, pracującym w sieci poczty. Strona faxu może być zapisana w formacie graficznym PCX.

Dla użytkowników znajdujących się poza siecią

którzy chcą się połączyć z pocztą przez modem telefoniczny, przeznaczony jest moduł cc:Mail Remote. Posiada on wszystkie walory użytkowe cc:Mail, takie jak wbudowany edytor tekstowy i listy adresowe. Cc:Mail Remote oferowany jest przez UNICORN w wersji całkowicie polskiej.

Pakiet cc:Mail umożliwia wymianę korespondencji pomiędzy użytkownikami innych systemów poczty elektronicznej, np. CCIT X.400, Internet SMTP, MCI Mail, PROFS, EZlink, Telelink, UnixMail/uucp, Soft-Switch. Uzyskanie takiej wymiany wymaga jednak nabycia odpowiedniego modułu programowego, co znacznie powiększa koszt poczty elektronicznej. Jest to ważki argument za wprowadzeniem jednolitego standardu poczty elektronicznej w Polsce.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200