Czteroprocesorowy serwer za 16 tys. USD

Sun, chcąc umocnić swoją pozycję na rynku serwerów klasy podstawowej, wprowadził na rynek trzy nowe produkty, w tym czteroprocesorowy serwer, który kosztuje poniżej 16 tysięcy USD.

Trzy nowości to: serwery Sun Fire V440 i Sun Fire V250 oraz stacja robocza Sun Blade 1500. Warto zauważyć, że Sun Fire V250 jest komputerem wolno stojącym (obudowa typu wieża), a ostatni komputer mający taką konstrukcję pojawił się w ofercie Suna pod koniec lat dziewięćdziesiątych.

Sun Fire V440 to serwer przystosowany do instalowania w szafie, bardzo podobny do czteroprocesorowego serwera V480, z tą jednak różnicą, że dysponuje mniejszą pamięcią i jest wyposażony w wolniejszy procesor. Kolejna różnica to cena. Serwer Fire V440 jest dużo tańszy (kosztuje, zależnie od konfiguracji, od 10 do 26 tysięcy USD, czyli dwa razy mniej niż serwer V480).

Serwer Fire V440 jest wyposażony w procesory UltraSparc IIIi dysponujący buforem L2 o pojemności 1 MB, a serwer V480 ma do dyspozycji procesory UltraSparc III z buforem L2 o pojemności 8 MB.

Sun twierdzi, że serwer V480 cieszy się cały czas dużym wzięciem. Mniejsze przedsiębiorstwa, których nie stać na drogie serwery klasy “midrange”, decydują się na tańsze serwery w rodzaju V480, które oferują często wiele rozwiązań stosowanych w droższych serwerach. Sun zarobił już sporo pieniędzy na serwerze V480, który pojawił się na rynku w połowie 2002 roku.

Sun przywiązuje przy tym dużą wagę do dystrybucji oprogramowania, o czym może świadczyć projekt Orion. W skrócie chodzi o to, że Sun sprzedaje przedsiębiorstwu pakiet Java Enterprise System, pobierając opłatę w wysokości 100 USD za jeden rok za jednego zatrudnionego pracownika. Sun zapewnia przy tym klientowi pełne wsparcie techniczne i dostarcza co kwartał nowy pakiet, który zawiera wszystkie uzupełnienia i modyfikacje wprowadzone do oprogramowania.

Serwer Fire V250 kosztuje 2950 USD i jest w przypadku firmy Sun dość nietypowym produktem, ponieważ jest to komputer wolno stojący.

No i wreszcie ostatnia nowość - stacja robocza Sun Blade 1500. Stacja jest wyposażona w procesor UltraSparc IIIi i kosztuje 3000 USD.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200