Czterech jeźdźców Apokalipsy

Nikt nie ma wątpliwości, że przyszłość hardwaru komputerowego należy do urządzeń opartych na RISC-ach - szybkich procesorach o zredukowanym zespole wykonywanych instrukcji.

Nikt nie ma wątpliwości, że przyszłość hardwaru komputerowego należy do urządzeń opartych na RISC-ach - szybkich procesorach o zredukowanym zespole wykonywanych instrukcji.

Istnieje jednak kilku producentów RISC-ów, i każdy z nich wytwarza procesor wymagający innej architektury płyty głównej. Konflikt jest więc nieunikniony i z góry, zanim jeszcze RISC-i stały się popularne, każdy producent zabiega o umocnienie swojego modelu na rynku gromadząc wokół siebie partnerów i mniejszych producentów. Powstały już cztery takie grupy. Pionierem w produkcji RISC-ów była firma Sun Microsystems Inc. produkująca procesor SPARC. Udało jej się zgromadzić wokół siebie kilka firm japońskich: Toshibę Corp., Fujitsu Ltd. i Nippon Steel Corp. Drugą grupę stanowią IBM, Motorola Inc. i Apple Computer Inc. Trzecią zgromadziła wokół siebie firma MIPS Computer Inc. zawiązując nieformalną organizację ACE (Advanced Computing Environment). Znalazły się w niej np. NEC Corp. i Digital Equipment Corp. Trwałość tej grupy może budzić wątpliwości ponieważ MIPS dokonał ostatnio fuzji z Silicon Graphics w celu lepszej promocji o miejsce R/4000 na rynku, a jednocześnie Digital zamierza zalać rynek swym najnowszym procesorem Alpha. Czwartą grupę zawiązały ostatnio firmy japońskie Hitachi Ltd., Mitsubishi Electric Corp., Oki Electric Industry Co., and Yokogawa Electric Co. i dołączyły do nich 4 firmy amerykańskie Convex Computer Corp., Sequoia Systems Inc., Hughes Aircraft Co., and Prime Computer Inc. Grupa ta będzie popierać procesor Precision RISC, produkowany przez Hewlet-Packarda. Najnowsza grupa szuka dalszych partnerów i ogłasza, że wpisowe wynosi zależnie od formy i celu uczestnictwa od 100 USD do 100 tys. USD.


TOP 200