Czterech chętnych do certyfikatów w Polsce

Podpisanie ustawy o podpisie elektronicznym zaktywizowało firmy zainteresowane świadczeniem usług wystawiania cyfrowych certyfikatów, będących fundamentem systemu podpisu elektronicznego.

Podpisanie ustawy o podpisie elektronicznym zaktywizowało firmy zainteresowane świadczeniem usług wystawiania cyfrowych certyfikatów, będących fundamentem systemu podpisu elektronicznego.

Konkurencja będzie dotyczyć głównie certyfikatów kwalifikowanych, czyli takich, które muszą towarzyszyć podpisom elektronicznym, mającym moc równą podpisom odręcznym.

Początek podziału rynku

Gotowość świadczenia usług wystawiania certyfikatów kwalifikowanych zadeklarowały już E-Telbank, Krajowa Izba Rozliczeniowa, Signet (należący do tp.internet) i Unizeto. Atutem ostatniej z tych firm, działającej na rynku cyfrowych certyfikatów od 2 lat, jest 320 punktów rejestracji, znajdujących się w jednostkach organizacyjnych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Można przypuszczać, że do sprzedaży elektronicznych certyfikatów Signet wykorzysta biura obsługi klientów w ramach grupy kapitałowej Telekomunikacji Polskiej SA. KIR natomiast zamierza działać wyłącznie poprzez instytucje sektora bankowo-finansowego.

Dwóch dla banków

Krajowa Izba Rozliczeniowa będzie pod tym względem bezpośrednim konkurentem dla E-Telbanku, który jest również zainteresowany rynkiem bankowo-finansowym i bezpośrednią dystrybucją certyfikatów. E-Telbank powinien wkrótce przedstawić swoją ofertę handlową w tym zakresie. Firma ta dzięki nie tylko technologicznej, ale również organizacyjnej współpracy z belgijską firmą GlobalSign, jako jedyna w Polsce, spośród czterech działających podmiotów, może wydawać certyfikaty, które są rozpoznawane przez popularne przeglądarki WWW.

Signet zapowiedział, że taką ofertę przedstawi w listopadzie br. Kluczową kwestią jest bowiem cena certyfikatu kwalifikowanego. Według pierwszych nieoficjalnych informacji, będzie ona przekraczała 100 zł (certyfikat kwalifikowany musi być umieszczony na nośniku kryptograficznym, spełniającym wymogi bezpieczeństwa w zakresie niepowołanego odczytu danych - na karcie procesorowej lub tzw. tokenie).

Pierwsze certyfikaty za 9 miesięcy

Piąty chętny czeka

Certyfikaty miał wydawać również iTrust (początkowo znany pod nazwą Verisign Polska), który zapowiadał rozpoczęcie usług na III lub IV kwartał br. Spółka ta jednak jest nadal określana przez jej właścicieli jako "pozostająca w fazie organizacji".

Wszyscy wystawcy certyfikatów muszą oczywiście czekać na wejście w życie ustawy o podpisie elektronicznym, a więc 9 miesięcy od opublikowania jej w Dzienniku Ustaw. Dopiero wówczas powinien pojawić się popyt na certyfikaty kwalifikowane. W tym czasie powinny ukazać się rozporządzenia precyzujące warunki działania wystawców, a więc również określona kwestia wystawiania certyfikatów.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200