Czekając na tańsze żyletki

Wojna na brzytwy

Obniżanie cen serwerów stało się regułą i stałą tendencją w okresie, gdy inwestycje w systemy IT uległy wyhamowaniu. Fali obniżek cen dał się porwać Sun Microsystems, który ogłosił wprowadzenie tanich modeli serwerów intelowskich, podkreślając przy tym, że mają one konkurować z podobnej klasy modelami znajdującymi się w ofercie Della. Zdaniem niektórych analityków rynku taka decyzja może zmusić do zmiany polityki cenowej także IBM i Hewlett-Packarda.

Wojna cenowa wisi w powietrzu. Cena nie jest wprawdzie jedynym czynnikiem branym pod uwagę podczas planowania zakupów, niemniej, zwłaszcza przy większych transakcjach, nabiera znaczenia. Na razie konkurenci Suna lekceważą zagrożenie, sądząc, że walczący o utrzymanie rentowności Sun nie może sobie pozwolić na utrzymanie agresywnej polityki cenowej na rynku, na którym marże są symboliczne.

Sun oferuje dwa modele tanich serwerów intelowskich wyposażonych w jeden lub dwa procesory Xeon i przeznaczonych do pracy pod kontrolą Solaris x86 lub Linux. Ich katalogowe ceny zaczynają się od ok. 2450 USD za sztukę. Według Suna podobny serwer HP kosztuje od 3238 USD, choć przedstawiciele tej drugiej firmy od razu zauważają, że komputer Suna nie jest wyposażony w takie elementy, jak wbudowany kontroler RAID.

Ofertę Suna wsparł tymczasem Oracle, deklarując, że oprogramowanie tej firmy będzie rozwijane również w wersjach dla systemów Solaris x86 i innych, przeznaczonych dla komputerów klasy podstawowej. "Duże serwery nie znikną z rynku. Przyszłość należy do tanich komputerów, które mogą być łączone w systemy o wysokiej, skalowalnej wydajności" - stwierdził niedawno Larry Ellison, prezes Oracle.

Serwerowa lista przebojów

Jakie cechy i funkcje serwerów są uważane za najbardziej pożądane i przydatne w opiniach przedstawicieli firm? Prezentujemy wyniki sondażu przeprowadzonego w USA przez należący do IDG tygodnik Network World.

1. Standardowa architektura

Firmy oczekują, że instalując nowe serwery, nie będą musiały organizować kolejnych szkoleń dla pracowników i pracowicie integrować nowych komputerów z istniejącymi systemami. Oznacza to popyt na sprzęt standardowy.

2. Możliwości tworzenia systemów rozproszonych

Użytkownicy są znużeni tworzeniem systemów z dużą liczbą sprzętu, którego nie mogą optymalnie wykorzystać. Chcą mieć możliwość przydzielania zasobów zależnie od chwilowych, bieżących potrzeb, łatwego zarządzania grupami serwerów i uzyskiwania maksymalnej wydajności aplikacji bez potrzeby ich szczegółowego konfigurowania. Serwery powinny mieć architekturę modułową, a jednocześnie umożliwiać ich łączenie w jeden spójny, zintegrowany system.

3. Wirtualizacja

Coraz więcej firm zaczyna się interesować wirtualizacją, widząc w niej wygodny sposób na konsolidację serwerów. Jednocześnie firmy skarżą się, że systemy operacyjne dla platform x86 wciąż są nie dopracowane w zakresie zarządzania wirtualnymi zasobami. Również dedykowane oprogramowanie wirtualizacyjne, np. firmy VMWare, na razie nie spełnia oczekiwań dla dużych instalacji.

4. Klastry

Wielu specjalistów postrzega systemy klastrowe przede wszystkim jako rozwiązanie zapewniające niezawodność i odporność na błędy i awarie. Ale klastry mogą służyć do zwiększania wydajności i ułatwiać rozłożenie obciążeń komputerów pracujących w systemie. Jako zalety rozwiązań klastrowych w porównaniu z systemami klasy mainframe wskazywane są mniejsze koszty i większa skalowalność.

Popularność klastrów rośnie powoli, acz systematycznie. Sprzyjają temu zarówno dojrzewanie technologii, jak i jej standaryzacja związana z obniżaniem się bariery cenowej. Przykładem mogą być proste dwuwęzłowe rozwiązania klastrowe dostępne dla Windows i NetWare.

5. Dynamiczne zarządzanie zasobami

Użytkownicy chcieliby rozwiązań umożliwiających dynamiczne zarządzanie zespołami serwerów w taki sposób, jakby stanowiły one jedno urządzenie: przydzielać lub ujmować aplikacjom zasoby - moc obliczeniową, pamięć, urządzenia I/O itd. - zgodnie z aktualnym zapotrzebowaniem, a przy tym bez konieczności wykonywania w tym celu skomplikowanych czynności. Zalążki tego rodzaju mechanizmów widać w systemach pamięci masowych. Przeniesienie pewnych koncepcji do świata serwerów nie będzie jednak łatwe i zajmie sporo czasu.

6. Systemy 64-bitowe

Wielu użytkowników twierdzi, że wykorzystywane przez nich platformy 32-bitowe są wciąż zupełnie wystarczające. Ci natomiast, którzy stosują systemy 64-bitowe, twierdzą, że oferta i zróżnicowanie sprzętu tej klasy jest obecnie zbyt małe. Niektóre firmy deklarują zainteresowanie 64-bitową platformą AMD Opteron x86, jako tańszą alternatywą dla wykorzystywanych obecnie systemów projektowania opartych na serwerach Suna. Według niektórych może ona stać się alternatywą dla dużych rozwiązań 64-bitowych, zwłaszcza w zastosowaniach niszowych.

7. Większa elastyczność

Dla wielu użytkowników, np. w bankach, idealnym rozwiązaniem są systemy wyposażone w redundantne elementy i tak zaprojektowane, by awaria dowolnego elementu nie stwarzała problemów z ich działaniem, a system automatycznie dopasowywał się do zmienionej sytuacji. Konieczność wyłączania i ponownego uruchamiania systemu w przypadku wystąpienia nawet drobnych problemów jest jednym z ważniejszych obszarów wymagających poprawy.

8. Lepsze wsparcie techniczne dla produktów firm trzecich

W większości firm działa sprzęt pochodzący od różnych dostawców. Serwery, systemy pamięci masowych, przełączniki FC, routery oraz oprogramowanie muszą ze sobą współpracować, co nie zawsze jest łatwo osiągnąć. Klienci spodziewają się, że dostawcy będą zapewniać im większe bezpieczeństwo inwestycji poprzez zapewnianie kompatybilności ich rozwiązań z rozwiązaniami konkurencyjnymi.

9. Mniejszy pobór mocy

Wzrost gęstości upakowania komponentów, widoczny zwłaszcza w przypadku serwerów kompaktowych, powoduje, że wielkość poboru mocy zasilania staje się jednym z bardzo ważnych parametrów. Zmniejszenie energochłonności serwerów pozwoliłoby uniknąć potencjalnych awarii lub problemów związanych z przegrzaniem, a także zmniejszenie kosztów eksploatacji związanych zarówno z kosztami energii, jak i wydatkami na zakup i utrzymanie systemów klimatyzacyjnych.

10. Standaryzacja systemów zarządzania

Implementacja standardowych funkcji umożliwiających łatwe zarządzanie fizycznymi elementami serwerów pochodzących od różnych producentów to jedno z najważniejszych życzeń na liście. Użytkownicy oczekują od dostawców upowszechnienia specyfikacji w rodzaju IPMI - (Intelligent Platform Management Interface), które pozwoliłyby na uniwersalne, jednolite wykorzystanie funkcji związanych z zarządzaniem i diagnostyką serwerów.


TOP 200