Czekając na konkurencję

Pesymiści zakładają, że poważny wzrost zainteresowania szkoleniami dotyczącymi zarządzania systemem NetWare 5.0 nastąpi dopiero po przyszłorocznej premierze ogromnego konkurenta produktu Novella - Windows 2000.

Pesymiści zakładają, że poważny wzrost zainteresowania szkoleniami dotyczącymi zarządzania systemem NetWare 5.0 nastąpi dopiero po przyszłorocznej premierze ogromnego konkurenta produktu Novella - Windows 2000.

Dopiero wtedy dotychczasowi użytkownicy NetWare będą mogli zdecydować o migracji do nowej wersji systemu lub rozważyć zakup Windows 2000, znanego dawniej jako Windows NT 5.0. W ciągu pierwszych tygodni od wejścia na rynek nowej wersji produktu Novella odbyło się zaledwie kilka kursów dla administratorów NetWare 5.0. Podstawowymi klientami ośrodków szkoleniowych są na razie posiadacze tytułu Novell Certified Engineer zatrudnieni przez partnerów handlowych koncernu, którzy, aby utrzymać ten tytuł, muszą zdać nowy egzamin.

Jeden nowy podręcznik

Niewielka na razie popularność szkoleń z NetWare 5.0 jest dla wielu przedstawicieli ośrodków szkoleniowych rzeczą naturalną. Z reguły decyzje o migracji do nowej wersji produktu i wysłaniu użytkowników na kursy z tego zakresu następują dopiero po kilku miesiącach od ukazania się rozwiązania. Niektórzy z nich obawiają się jednak, że tym razem prawdziwego zainteresowania szkoleniami z nowej wersji NetWare można oczekiwać dopiero po premierze Windows 2000, kiedy każdy z użytkowników będzie mógł w praktyce ocenić walory produktu Microsoftu, stabilność i wprowadzone ułatwienia dla administratorów.

Mimo wielu nowych rozwiązań wprowadzonych w NetWare 5.0, administratorzy nie będą musieli uczyć się zbyt wielu nowych rzeczy. Całkowicie nowym elementem NetWare jest rozszerzenie protokołu TCP/IP, na bazie którego można będzie budować sieci rozległe. Administratorzy produktu Novella powinni dokładnie poznać zasady konstrukcji sieci opartych na TCP/IP oraz problematykę związaną z przydzielaniem adresów i transmisją danych w tym protokole. W nową wersję systemu wbudowano także wirtualną maszynę Javy, dzięki czemu możliwe stanie się uruchamianie na serwerze aplikacji napisanych w tym właśnie języku. W związku z tym osoby zarządzające siecią będą musiały poznać podstawy Javy. Nie wydaje się jednak, żeby wiedza ta musiała być naprawdę szczegółowa, choćby ze względu na niewielką liczbę korporacyjnych użytkowników tej technologii. Poznanie pozostałych rozwiązań wbudowanych w NetWare 5.0 nie powinno sprawić administratorom kłopotu - niektóre z nich, np. ZENWorks, są znane już od kilku miesięcy.

Krótko, szybko i bezboleśnie

Zarządzania nową siecią Novella można nauczyć się na kursach organizowanych przez autoryzowane ośrodki, a także za pośrednictwem Internetu. Partnerzy Novella oferują podstawowe i zaawansowane kursy administracji nowym produktem, a także szkolenia dotyczące aktualizacji wersji NetWare 4.11. Te ostatnie trwają 21 godzin, ich koszt wynosi ok. 1600 zł. 35-godzinne szkolenia w zakresie administracji NetWare 5.0 kosztują: wersja podstawowa - ok. 2,1 tys. zł, zaawansowana - 2,5 tys. zł.

Mniej kosztowną formą nauki zdają się być kursy za pośrednictwem sieci WWW oferowane przez firmę InfiLearning, w Polsce reprezentowane przez Centrum Technik Sieciowych. "Szkolenia tego typu są mniej więcej o 20% tańsze. Na razie nie stanowią jednak poważnej konkurencji dla kursów tradycyjnych" - mówi Małgorzata Piotrowska z CTS. Jak oceniają przedstawiciele ośrodków, w Polsce z tego typu szkoleń korzysta niewielka grupa użytkowników. Świadectwo ukończenia kursów z produktów Novella wciąż jeszcze nie jest atutem na rynku pracy. "Popyt na administratorów jest na tyle wysoki, że rynek wchłonie praktycznie każdą liczbę specjalistów, niezależnie od tego, czy produkty poszczególnych firm poznali samodzielnie, czy też na zorganizowanych szkoleniach" - mówi Arkadiusz Świderski, konsultant z firmy Take It.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200