Czego można spodziewać się po LTE-Advanced?

W rzeczywistości procesy opisywane przez architekturę SON składają się z trzech elementów. Pierwszym z nich jest samodzielna konfiguracja, polegająca na automatyzacji konfiguracji np. femtokomórki czy stacji bazowej w sensie makro. Jest to proces jednorazowy. Następnie pojawia się samodzielna optymalizacja, która jest procesem ciągłym reagującym na konfiguracje ustawień infrastruktury. Ostatnim elementem jest samodzielne odzyskiwanie funkcjonowania w przypadku rozmaitych zdarzeń.

Od wersji 10 do 11

LTE-Advanced podlega ciągłemu rozwojowi w celu sprostania potrzebom użytkowników szerokopasmowych usług bezprzewodowych. Głównym celem rozwoju LTE-Advanced jest zastosowanie jako naturalna ewolucja i zamiennik sieci 2G oraz 3G. Organizacja 3GPP ma dość trudne zadanie stworzenia standardu, który zaspokoi wszystkie potrzeby rynku. LTE-Advanced w wersji 10 stanowi duże wyzwanie dla inżynierów tworzących sprzęt. Specyfikacja określa możliwość łączenia wielu różnych zakresów częstotliwości, różne schematy transmisji dla różnych jej kierunków, tryby transmisji FDD oraz TDD, wykorzystanie zaawansowanych technik antenowych MIMO. Dodatkowo trzeba rozważyć koegzystencję tego systemu z systemami komórkowymi 2G i 3G.

Czego można spodziewać się po LTE-Advanced?

Rozszerzenie zasięgu komórki

3GPP zakończyło przygotowanie wersji 10 specyfikacji z końcem 2011 r. Stworzyli jednocześnie znaczące okno czasowe dla producentów sprzętu telekomunikacyjnego na stworzenie sprzętu kompatybilnego z tą specyfikacją. Ten sprzęt powinien wykazywać znaczącą zgodność ze specyfikacją w wersji 11, nad która prace zmierzają do końca. W wersji 11 mogą nastąpić pewne zmiany w zakresie definicji potencjalnych kombinacji częstotliwości oraz szerokości kanału wspieranego przez agregację. To właśnie agregacja częstotliwości będzie największym wyzwaniem wersji 11. Wersja 10 wprowadziła kluczowe funkcjonalności i prawdopodobnie przejście do wersji 11 będzie wiązało się jedynie ze zmianą programową.

Na świecie podejmowane są już pierwsze próby wskazania terminów testów. Operatorzy T-Mobile, Sprint, AT&T ogłosili, że podejmą próby wdrożenia urządzeń opartych o specyfikację 10 LTE-Advanced już w 2013 r.


TOP 200