Czego można spodziewać się po LTE-Advanced?

Przekazywanie (relays) w LTE i odciążanie (offloading)

Czego można spodziewać się po LTE-Advanced?

Porównanie wydajności technologii LTE i LTE-A

W wersji 10 specyfikacji LTE-Advanced ukazała się także nowa opcja związana z przekazywaniem ruchu. Przekazywanie ruchu stanowi trochę bardziej zaawansowaną formę wzmacniacza (repeter) sygnału. Podstawowym założeniem tej funkcjonalności była możliwość rozszerzenia zasięgu sieci niskim kosztem, ponieważ nie istniałaby konieczność wdrażania pełnego systemu węzła stacji bazowej. Oczywiście istnieje kilka zastrzeżeń do tego rozwiązania. Pierwsze z nich to aspekty regulacyjne w krajach danego operatora, przyznane licencje na pasmo oraz pozwolenia radiowe. Nie w każdym rejonie będzie istniała możliwość wykorzystania tej funkcjonalności. Drugi aspekt, który należy rozważyć to bezpieczeństwo takiego rozwiązania. Urządzenia przekazujące ruch LTE wykorzystują sygnał z pełnowartościowych stacji bazowych. Taka konfiguracja jest wskazana w terenach mniej zurbanizowanych, gdzie istnieje niewystarczająca ilość stacji bazowych niezbędnych do obsługi danego terenu. Stosując takie urządzenia rozszerzamy zasięg komórki.

Gdy mówimy o ewolucji małych komórek i sposobach przekazywania do nich ruchu w celu odciążenia (offloading),warto wspomnieć o wprowadzonym do LTE w wersji 10 odciążeniu poprzez protokół IP o nazwie HeNB (Home eNode B). W istocie jest to pochodna femtokomórki, która wykorzystywana byłaby w biurach czy domach. W takim scenariuszu najbardziej zasobożerny ruch, typu multimedia czy dane transmitowane w czasie rzeczywistym, przesyłany byłby poprzez domową sieć IP. Ruch krytyczny oraz rozmowy mogłyby wędrować tradycyjną siecią LTE. Dodatkowe funkcjonalności powinny wprowadzać powinny wprowadzać priorytetyzację sąsiadujących komórek.

Czego można spodziewać się po LTE-Advanced?

Realizacja mechanizmu IP Offload z wykorzystaniem połączeń Wi-Fi

Dobrym rozwiązaniem na realizację podobnych zagadnień byłoby również przekazywanie nadmiarowego ruchu do istniejących sieci Wi-Fi. Istotne jest to szczególnie w obliczu coraz mniejszej ilości dostępnych częstotliwości. Operatorzy próbują więc coraz więcej ruchu przesyłać poprzez własne hot-spoty, a w przyszłości być może także urządzenia klientów. Z dodatkowym wsparciem dla funkcjonalności Wi-Fi Offload w wersji 10 operatorzy mogą wybrać czy przesyłać ruch IMS, czy nie-IMS przez sieć Wi-Fi.

W przyszłości można spodziewać się wsparcia dla przełączania pomiędzy różnymi sieciami - 3G, 4G i Wi-Fi. Z pewnością pozwoli to udoskonalić jakość usług QoS w sieciach operatorów.

Samodzielna optymalizacja sieci SON

Sieć LTE-Advanced będzie potrafiła samodzielnie określić, że dana komórka przestała pracować poprawnie. Następnie sieć zostanie dostosowana do zaistniałej sytuacji, poprzez przykładowo zwiększenie mocy sąsiadujących stacji bazowych lub zmianę promienia komórki.

Wersja 10 specyfikacji wspiera potrzeby heterogenicznych sieci, które łączą węzły o niskiej mocy typu femtokomórki, czy wzmacniacze z makrokomórkami. Dzieje się to głównie za przyczyną właśnie femtokomórek oraz domowych stacji bazowych (HeNB). Pozwala to zwiększyć wydajność sieci oraz zredukować koszty infrastruktury. Obecnie wykorzystywane systemy komórkowe są dość mocno scentralizowane, natomiast nowe węzły są bardzo kosztowne we wdrożeniu. Pomysłem SON (Self Optimized Networks) jest zredukowanie czasu i kosztów związanych z instalacją nowych węzłów oraz zarządzania siecią.


TOP 200