Czas na zysk

Siedmioletnie wysiłki Sun Microsystems, mające na celu popularyzację Javy, przyniosły na razie połowiczny sukces. Technologia zdobyła uznanie wśród programistów, a liczba jej zwolenników stale rośnie. Niemniej na razie na Javie więcej niż Sun zarabia konkurencja.

Siedmioletnie wysiłki Sun Microsystems, mające na celu popularyzację Javy, przyniosły na razie połowiczny sukces. Technologia zdobyła uznanie wśród programistów, a liczba jej zwolenników stale rośnie. Niemniej na razie na Javie więcej niż Sun zarabia konkurencja.

Czas na zysk

Sun Microsystems: przychody i nakłady na badania i rozwój

Czy narzędzia programistyczne i serwery aplikacyjne Java stanowią dobry fundament technologiczny dla sieciowych usług Web? Firmy popierające Javę przekonują, że tak. Na dorocznej konferencji JavaOne w San Francisco prezentowane były pierwsze efekty wysiłków zmierzających do opracowania specyfikacji i produktów wspierających usługi Web, konkurencyjne wobec tego co niedawno oferował Microsoft w ramach strategii .Net. Sun, borykający się ze spadkiem sprzedaży sprzętu, zamierza dzięki Javie więcej zarabiać na oprogramowaniu i usługach. Kampania zmierzająca do wyjścia z trudności jest prowadzona wielotorowo - od wysiłków handlowych i marketingowych, po dochodzenie praw w sądzie.

Zyski tak, ale dla konkurencji

W ciągu siedmiu lat Java stała się znakiem rozpoznawczym Sun Microsystems. Pojawia się jednak pytanie, czy ten sukces marketingowy został w pełni wykorzystany.

Sun jest liderem światowego rynku serwerów unixowych (choć w ostatnim kwartale lepszymi wynikami mógł się pochwalić IBM). Z pewnością posiadanie takiej technologii, jak Java pomaga firmie w sprzedaży komputerów, które z założenia mają służyć do obsługi sieci korporacyjnych i dostępu do Internetu.

Sun czerpie zyski również z licencjonowania technologii firmom, które oferują narzędzia programistyczne i środowiska do uruchamiania Javy. Według szacunków, działalność ta w ub.r. przyniosła 22 mln USD.

Firma, kierowana przez charyzmatycznego Scotta McNealy'ego, mogłaby jednak zarabiać na Javie znacznie więcej, gdyby udało się jej zwiększyć udział w rynku serwerów aplikacyjnych. Serwery aplikacyjne to oprogramowanie, które służy do łączenia różnych składników aplikacji, zapewnia dostęp do baz danych i dostarcza przetworzone informacje klientom. Wartość bardzo dynamicznie rozwijającego się rynku serwerów oceniano w 2001 r. na 2,25 mld USD. Technologie, które stanowią podstawę serwerów aplikacyjnych - Java 2 Enterprise Edition i model komponentów Enterprise Java Beans - zostały opracowane "pod okiem Suna", jak eufemistycznie można określić proces standaryzacyjny Javy. Sun praktycznie w 100% kontroluje rozwój swojej platformy. Niemniej to nie do firmy Scotta McNealy'ego trafia gros zysków ze sprzedaży serwerów aplikacyjnych. BEA Systems i IBM zdobyły ponad 30-proc. udział w rynku. Sun ze swoim iPlanet Application Server może się pochwalić zaledwie 7-proc. udziałem.

Usługi ratunkowe

Kierownictwo Suna jest zdeterminowane, by w większym stopniu zarabiać na Javie. Pozwoliłoby to na wyjście z kryzysu, jaki spowodowała światowa recesja i upadek firm internetowych, z których wiele w szczycie internetowej hossy zaopatrywało się w produkty Suna. W ostatnim czasie spadające przychody zmusiły firmę do masowych zwolnień.

Podczas JavaOne przedstawiciele Sun Microsystems gorąco zachęcali licznie zgromadzonych programistów do tworzenia aplikacji na potrzeby urządzeń przenośnych. Według Suna, obecnie aplikacje Javy można uruchamiać na ok. 15 modelach telefonów komórkowych. Na początku br. na całym świecie używało ich ok. 17 mln osób. "Rok 2002 to czas bezprzewodowej Javy" - mówił podczas prezentacji jeden z wiceprezesów Nokii.

Przejawem zaangażowania Suna w przeniesienie Javy na platformy mobilne jest zgłoszona do ciała standa- ryzacyjnego Java Community Process (JCP) propozycja, opisująca sposób współpracy pomiędzy aplikacjami zbudowanymi z wykorzystaniem Javy a urządzeniami przenośnymi - telefonami, komputerami naręcznymi i innymi urządzeniami klienckimi nie zawsze kojarzonymi z komputerami. Firma oczekuje, że dzięki poparciu m.in. Borlanda, Siemensa i Nokii propozycja będzie gotowa do zatwierdzenia najpóźniej w połowie 2003 r. Standard ma umożliwić m.in. wykorzystanie przez urzą- dzenia wspierające Javę protokołów SOAP i XML.

Przedstawiciele Suna zapowiedzieli rychłe udostępnienie wirtualnej maszyny Java dla urządzeń przenośnych. Prace, określane roboczo jako Project Monty, mają doprowadzić do stworzenia oprogramowania o większej wydajności i oszczędniej gospodarującego energią. W tym projekcie Sun wykorzystuje częściowo technologię zaimplementowaną w oprogramowaniu HotSpot VM dla serwerów.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200