Czas na zysk

Inna propozycja, zgłoszona podczas JavaOne i wspólnie przez Sun i IBM przedstawiona już komitetowi JCP, dotyczy interfejsu Java Portal API, który ma określać m.in. tworzenie usług portalowych i prezentowanie danych lub funkcji z systemów korporacyjnych na ekranach komputerów biurkowych. Jednocześnie zapowiedziano zmiany w sposobie funkcjonowania JCP. Sun chce, by działalność JCP była w większym stopniu podobna do modelu open source.

Rzędy dusz

Trwa walka o pozyskanie jak największej liczby programistów. Na razie więcej programistów korzysta z narzędzi Microsoftu - C/C++ i Visual Basic - niż z Javy. Według IDC, liczba programistów korzystających z Javy wynosi ok. 1,2 mln. Narzędzi C/C++ używa 3 mln programistów, Visual Basic - ok. 2,3 mln.

Chcąc ułatwić pracę programistom, Sun zapowiedział udostępnienie J2EE Application Verification Kit, który pozwala na testowanie aplikacji Java pod kątem ich uruchamiania na serwerach aplikacyjnych różnych producentów.

W kontekście pozyskiwania nowych programistów własną propozycję do JCP przedstawiła również BEA Systems. Firma ma nadzieję, że jej produkt, WebLogic Workshop, będzie stanowił podstawę standardu określającego interfejs wysokiego poziomu, pozwalający programistom, używającym innych narzędzi niż Java, na szybkie tworzenie usług internetowych opartych na komponentach technologii Java.

Walka z Microsoftem nie kończy się na informatyce. W bieżącym roku Sun po raz kolejny zdecydował się wkroczyć na ścieżkę prawną. W wytoczonym niedawno procesie firma domaga się zobowiązania Microsoftu do dołączania do Windows XP wirtualnej maszyny Java. Tytułem odszkodowania za dotychczasowe szkody Sun żąda miliarda dolarów.

Dla Computerworld komentuje:

Marek SokoŁowski, inżynier systemowy odpowiedzialny w Sun Microsystems Polska za produkty iPlanet

Na rynku polskim z rozwiązań iPlanet korzysta kilkudziesięciu klientów. Java jest wykorzystywana przede wszystkim do integracji systemów i aplikacji. Szczególną popularność, zwłaszcza w sektorze telekomunikacyjnym, zdobył produkt Java Message Queue.

Konkurencja na rynku serwerów aplikacyjnych jest duża, ale ma to pozytywne strony. Rywalizacja przyczyniła się do wypromowania platformy Java. Zauważalnie rośnie zainteresowanie programistów technologią Java dla urządzeń przenośnych. Niestety, zainteresowania nie przejawiają jeszcze operatorzy telekomunikacyjni.

.Net Microsoftu to poważna konkurencja dla Javy, nie można jej bagatelizować, ale - moim zdaniem - ta technologia jest jeszcze niedojrzała.


TOP 200