Czas na samo-naprawiające się układy scalone

Naukowcy z CalTech (California Institute of Technology) poinformowali, że zbudowali układy scalone (podobne do tych instalowanych w komputerach oraz smartfonach), które nie tylko pracują inteligentnie, ale mogą się również same naprawiać.

I tak np. w przypadku uszkodzenia jednego z tranzystorów, układy mogą w bardzo krótkim czasie usunąć awarię i wrócić do normalnej pracy. Naukowcy podali, że celowo niszczyli niektóre elementy eksperymentalnego układu scalonego, używając do tego celu wysoko-energetycznego lasera. Na początek naukowcy wzięli pod lupę zasilacze.

W ten właśnie sposób dosłownie "palili" wzmacniacze wchodzące w skład eksperymentalnych układów. Okazało się, że już po kilkuset milisekundach układ jest w stanie sam wykryć uszkodzenie i następnie automatycznie naprawić je, zastępując spalone elementy zasilacza sprawnie działającymi, nadmiarowymi podzespołami.

Zobacz również:

  • 10 innowacji, które mogą na nowo zdefiniować IT
  • Chińscy naukowcy zaprezentowali na wskroś innowacyjne chipy AI
Czas na samo-naprawiające się układy scalone

Samo-naprawiający się układ

Na zdjęciu obok widać układ scalony zawierający wzmacniacz. Po prawej stronie widać sam wzmacniacz - u góry jego widok przed uszkodzeniem, a u dołu ten sam wzmacniacz zniszczony przez promień lasera. Samo-naprawiające się układy pobierają jednak nieco więcej mocy. Testy wykazały, że układ taki pobiera ok. 50% mocy więcej niż standardowy układ scalony podobnego typu. Biorąc jednak pod uwagę fakt, że układ pracuje bezawaryjnie, wydaje się to być opłacalne.

W opinii naukowców ich odkrycie otwiera zupełnie nowy rozdział w dziedzinie projektowania np. smartfonów oraz przenośnych systemów komputerowych. Projektanci będą w nich instalować opracowane przez nich, samo-naprawiające się układy scalone, dzięki którym będzie to sprzęt pracujący praktycznie niezawodnie. Aby było to możliwe, programiści muszą oczywiście opracować nowe oprogramowanie, które będzie w stanie wykorzystać możliwości oferowane przez taki sprzęt. Ale wszystko wskazuje na to, że nie będzie to trudne.

Warto przypomnieć, że sama idea samo-naprawiających się urządzeń nie jest nowa. Technologie tego typu są już stosowane np. w serwerach klasy "high end", od których wymaga się, aby pracowały bezawaryjnie. Duże doświadczenie w tej dziedzinie ma firma IBM, która wprowadziła takie właśnie rozwiązania do swoich serwerów z najwyższej półki (zarówno do warstwy sprzętowej systemów, jak i programistycznej). Nie są to oczywiście technologie zdolne usunąć każdą awarię, gdyż bazują na algorytmach przygotowanych tylko na określone rodzaje uszkodzeń. W przypadku pojawienia się jakiejś nieznanej awarii, serwer przestaje wtedy niestety działać. Technologia opracowana przez naukowców z CalTech spowoduje jednak, że katalog takich nierozpoznanych awarii będzie można znacznie ograniczyć.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200