Czas na połączenia InfiniBand 200 Gb/s

Firma Mellanox zapowiada, że już w przyszłym roku wprowadzi do oferty szereg produktów InfiniBand, które pozwolą budować połączenia komputerowe transmitujące dane z szybkością 200 Gb/s. Połączenia takie będą w pierwszej kolejności instalowane w centrach danych zawierających szybkie systemy obliczeniowe klasy HPC (High Performance Computing).

Technologią ta są zainteresowani szczególnie dostawcy aplikacji typu maszynowe uczenie czy wirtualna rzeczywistość, które muszą być obsługiwane przez komputery zdolne przesyłać dane z jednego miejsca w drugie z bardzo dużymi szybkościami.

Zastosowana przez Melanox technologia nosi nazwę HDR InfiniBand. Szacuje się, że popyt na bazujące na niej produkty będzie na początku bardzo skromny, głównie ze względy na ich wysoką cenę. Będą to głównie ci użytkownicy, którzy chcą mieć do dyspozycji połączenia pracujące z szybkością większą niż 100 Gb/s.

Zobacz również:

Póki co, centrów danych bazujących na połączeniach InfiniBand nie jest zbyt wiele. Szacuje się obecnie tylko ok. 5% sprzętu instalowanego w centrach danych obsługuje połączenia InfiniBand. Reszta korzysta z połączeń Ethernet. Połączenia InfiniBand mają dwie podstawowe zalety w porównaniu z połączeniami Ethernet. Opóźnienia przy przesyłaniu pakietów są bardzo niskie, a fluktuacja opóźnień (parametr jitter) bardzo niewielka.

Mellanox podał już trzy linie produktów InfniBand 200 Gb/s, które wprowadzi w przyszłym roku do oferty. Będą to adaptery ConnectX-6, przełączniki Quantum oraz okablowanie i transceivery LinkX. Wiadomo już, że flagowy przełącznik tej linii będzie zawierać 40 portów 200 Gb/s lub 80 portów 100 Gb/s, i będzie oferować zagregowaną przepustowość rzędu 16 Tb/s.


TOP 200