Czas na nowe porty

Awarie niemile widziane

Wszystko wskazuje na to, że doczekaliśmy się w końcu powszechnej zgodności urządzeń ze standardem IEEE 802.3ad definiującym zasady agregowania pojedynczych łączy fizycznych w jedno łącze logiczne - tzw. Link Aggregation. Rozwiązania tego typu są zwykle stosowane do łączenia przełączników dystrybucyjnych ze szkieletem sieci, gdy z różnych względów nie można posłużyć się w tym celu pojedynczym szybkim łączem. Oprócz przyspieszenia ruchu agregacja łączy upraszcza zarządzanie, a przy odpowiedniej ich konfiguracji podnosi także niezawodność komunikacji. Dostawcy długo wzbraniali się przed ustaleniem tego standardu, zmuszając klientów do korzystania z własnych nie kompatybilnych z innymi rozwiązań. Słabość rynku zmusza ich jednak do pilniejszego wsłuchiwania się w głos użytkowników. Podnoszenie niezawodności sieci WAN odbywa się zwykle przez tworzenie architektur typu pętla. Przeniesienie takiej architektury do sieci lokalnej w celu podniesienia jej niezawodności jest kuszące. Jednak w przypadku sieci przełączanych, a takie są w zasadzie wszystkie budowane obecnie sieci lokalne, każda zmiana konfiguracji sieci, np. dołączenie lub odłączenie urządzenia w podsieci, prowadzi do zapętlenia pakietów pomiędzy dwoma przełącznikami - aż do jej unieruchomienia.

Zapętlenia tego rodzaju można usuwać za pomocą protokołu Spanning Tree. Jednak w podstawowej wersji (802.1d) jego działanie w dużych sieciach może prowadzić do wstrzymania transmisji nawet powyżej pół minuty, co w wielu sytuacjach jest nie do zaakceptowania. Trudno się zatem dziwić, że Spanning Tree nie był dotychczas powszechnie stosowany. Komitet IEEE wprowadził jednak rozszerzenia do oryginalnego standardu i tak powstał protokół R(R)STP Rapid (Reconfiguration) Spanning Tree Protocol (802.1w), który skraca czas potrzebny na rekonfigurację sieci do kilku sekund. Protokół RSTP, jeżeli jeszcze nie jest, to wkrótce będzie obecny we wszystkich przełącznikach dla średnich i dużych firm.

Cisco - ucieczka do przodu

Oferta producentów przełączników dla użytkowników korporacyjnych wzbogaciła się ostatnio w kilka ważnych produktów, sygnalizujących istotne zmiany na rynku. Napotykając bariery rozwoju w tradycyjnych segmentach rynku, Cisco postanowiło zgłębić zaniedbywane dotychczas nisze. Przykładowo, kilka miesięcy temu firma wprowadziła przełączniki Catalyst 2955 przeznaczone do pracy w pomieszczeniach przemysłowych. Dwunastoportowe urządzenia są odporne na wstrząsy, pył i silne pola elektromagnetyczne. Przełącznik otrzymał już wiele certyfikatów przemysłowych i telekomunikacyjnych. Oprócz wytrzymałości fizycznej, Catalyst 2955 imponuje bogactwem oprogramowania - obsługuje wszystkie istotne standardy kontroli dostępu (protokoły: TACACS+, RADIUS, 802.1x oraz listy dostępowe dla adresów MAC), a także zdalne zarządzanie poprzez SNMP v.3, SSH2 oraz konsolę WWW z szyfrowaniem SSL. Kolejną nowością w ofercie Cisco są stakowalne przełączniki gigabitowe z serii Catalyst 3750. Opracowana przez firmę technologia StackWise umożliwia połączenie i wspólne zarządzanie do 9 urządzeń o łącznej przepływności 32 Gb/s. Urządzenia sprzętowo wspierają protokół IPv6. Ważną nowością dla klientów Cisco jest też ukazanie się niedawno nowego, wydajniejszego modułu przełączającego dla urządzeń szkieletowych z serii Catalyst 6500. Oprócz znacznie większej mocy obliczeniowej niż jego poprzednik, moduł Supervisor 720 sprzętowo obsługuje protokół IPv6.

Enterasys - pomysłowe konstrukcje

Konkurencja największego producenta sprzętu sieciowego nie siedzi z założonymi rękami. Enterasys Networks wprowadza właśnie na rynek nowe przełączniki szkieletowe z serii Matrix N. Pojedynczą kartę przełączającą zastąpiono w nich w pełni samowystarczalnymi kartami interfejsów (3 w modelu C103 i 7 w C107) - każda z nich ma własny moduł przełączający i w pewnym sensie jest samodzielnym przełącznikiem współdzielącym z innymi jedną obudowę. Na jednej karcie mieści się 48 interfejsów 100-BaseTX (do 72 ze złączem RJ-21) lub 12 portów Gigabit Ethernet bądź 2 porty 10 Gb/s.

Oprócz zasadniczego podniesienia wydajności przełączania, rozwiązanie Enterasys cechuje duża niezawodność - awaria pojedynczej karty nie wpływa na pozostałe. Nie oznacza to jednak, że każdą kartą trzeba zarządzać z osobna - można, lecz urządzenia da się skonfigurować tak, by zmiany w konfiguracji jednej były replikowane do innych. Dla klientów ważne będzie także to, że choć każda karta działa samodzielnie, Enterasys wymaga zakupienia tylko jednej licencji na oprogramowanie routujące dla wszystkich kart mieszczących się w obudowie.

3Com - gotowi do skoku

Zaproponowana przez Enterasys nowatorska konstrukcja znajdzie zapewne wkrótce wielu naśladowców. Pewne elementy rozproszenia widać już w nowych przełącznikach modularnych 3Com z serii SuperStack Switch 7700 stworzonych wspólnie z chińskim potentatem Huawei (pisaliśmy o tym szerzej w CW 13/2003). W nowych urządzeniach, które pojawią się na polskim rynku w sierpniu br., występuje jeszcze centralna jednostka przełączająca, jednak wiele funkcji przeniesiono do kart rozszerzeń. Model 7700 może działać w roli przełącznika szkieletowego, obsługując przełączanie w warstwie 3., a także jako wydajny punkt dystrybucyjny - może bowiem pomieścić aż 288 portów 100 Mb/s. Urządzenie może też spełniać rolę wydajnego routera WAN - standardowo obsługuje protokół OSPF, a opcjonalnie również BGP 4. 3Com odświeżył także linię średniej klasy przełączników, wprowadzając niedawno na rynek urządzenia z serii SuperStack Switch 4400 z obsługą protokołu 802.1x. W wersji PWR urządzenie może zasilać punkty dostępowe WLAN poprzez kabel Ethernet. Mogące pomieścić do 48 portów urządzenia można łączyć przy użyciu kart XRN, tworząc w ten sposób wydajny, odporny na awarie i łatwy w zarządzaniu szkielet sieci rdzeniowej lub dystrybucyjnej. We wrześniu br. karty XRN będzie można łączyć już nie tylko za pomocą 5 m kabla miedzianego, ale także poprzez światłowody, co pozwoli zwiększyć odległość między stakowanymi urządzeniami. W przyszłym roku architektura XRN ma umożliwić łączenie do 4 urządzeń w jeden przełącznik wirtualny. Według niektórych źródeł 3Com planuje przeniesienie technologii XRN do przełączników z serii SuperStack Switch 7700. We wrześniu 3Com zamierza powrócić na rynek routerów WAN.


TOP 200