Czas na gadżety

Z raportu In-Stat/MDR wynika, że rynek przenośnych urządzeń elektronicznych czeka prawdziwa eksplozja popytu. Nie chodzi jednak o tradycyjne palmtopy czy telefony komórkowe, a nową kategorię urządzeń określanych jako Personal Media Player (PMP) lub Personal Video Player (PVP).

Czas na gadżety

Odtwarzacz PMP firmy Archos

In-Stat/MDR przewiduje się, że w bieżącym roku wartość rynku PMP zwiększy się o 700%, a tempo wzrostu w czterech następnych latach utrzyma się na poziomie blisko 180%. Popyt na takiego rodzaju urządzenia zaczął wyraźnie wzrastać pod koniec 2003 r. Jak dotąd najbardziej znanym produktem tej klasy jest Apple iPod. Teraz jednak Apple chcąc utrzymać pozycję lidera będzie musiał odświeżyć swoją ofertę. Na rynku wkrótce pojawi się bowiem cała gama nowej generacji mobilnych odtwarzaczy audio-wideo. Jednym z pierwszych już dostępnych w sprzedaży jest Archos AV380 - urządzenie nieco większe od przeciętnego palmtopa, zapewniające odtwarzanie plików MPEG-4, MP3, przeglądanie zdjęć w formacie JPEG i BMP i spełniające funkcję dyktafonu. Po dołączeniu niewielkiego zewnętrznego modułu Archos AV380 umożliwia ponadto nagrywanie sygnału wideo pochodzącego z tunera TV czy kamery. Na najbliższe tygodnie premierę podobnych odtwarzaczy zapowiedziały m.in. Samsung, iRiver, Creative Labs.

Urządzenia PMP raczej nie zagoszczą w firmach, ale będą alternatywą dla palmtopów, których użytkownicy wykorzystują głównie funkcje multimedialne. Także w tym rynku udział chce mieć Microsoft, który nawiązał już współpracę z kilkoma z nich, m.in. właśnie z Creative Labs i iRiver. Produkty tych firm będą bazowały na systemie Microsoft Portable Media Center. Konkurencyjną platformą będzie okrojony Linux.

Zobacz również:


TOP 200